Na przestrzeni ostatnich lat czytelnictwo w Polsce znacznie się poprawiło, a dotyczy to zwłaszcza dzieci i nastolatków. Młode osoby coraz częściej sięgają po różne książki do czytania, zastępując nimi inne wcześniejsze zainteresowania, takie jak granie w gry czy oglądanie seriali oraz filmów. Jakie gatunki są najczęściej wybierane? Czy Polacy lubią czytać książki? W których miejscach najczęściej preferujemy zaczytywanie się w nowych opowieściach? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jakie gatunki książek są najczęściej czytane w Polsce?

Liczne badania wykonywane w ciągu ostatnich kilku lat wykazały, że Polacy najczęściej sięgają po książki z gatunku literatury pięknej, a w szczególności powieści. Innymi również bardzo popularnymi gatunkami są:

  • fantastyka – w tym zarówno high fantasy, jak i science fiction.
  • literatura faktu – biografie, reportaże, popularnonaukowe.
  • literatura dla dzieci i młodzieży – w tym zarówno klasyczne, jak i współczesne utwory. Wśród młodszych czytelników bardzo popularne jest czytanie fantastyki młodzieżowej, która jest dostosowana do ich wieku.
  • romanse – zarówno te historyczne, jak i współczesne.
  • literatura popularnonaukowa – w szczególności psychologia, filozofia i socjologia.
  • poezja – zarówno klasyczna, jak i nowoczesna.
  • thrillery – z elementami kryminału, sensacji i napięcia.
  • horror – zarówno klasyki jak i nowości.
  • literatura podróżnicza – z opisami różnych zakątków świata.
  • literatura popularna – poradniki, przewodniki, komiksy.

Oczywiście preferencje czytelników w Polsce zmieniają się z czasem, a lista ta może być różna w zależności od okresu i grupy wiekowej. To nie zmienia jednak faktu, że czytelnictwo w Polsce nie jest jednak tak złe, jak niektórzy je opisują, a dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe coraz częściej i chętniej sięgają po książkę, zamiast oddawać się innym rozrywkom.

W których miejscach najczęściej lubimy czytać książki?W których miejscach najczęściej lubimy czytać książki?

Miejsca, w których najczęściej lubimy czytać książki, zależą od preferencji każdej osoby. Niemniej jednak niektóre z miejsc, w których ludzie najczęściej czytają, to:

1. W domu

Dom jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc do czytania w domu. Osoby, które zdecydowały się na pozostanie w domowym zaciszu, mogą wybrać książkę papierową lub czytnik e-booków. Alternatywą są oczywiście audiobooki, które idealnie sprawdzą się dla osób, które jednak nie mogą sobie pozwolić na kilkugodzinne siedzenie i muszą wykonać swoje obowiązki. Czytanie w domu jest popularne ze względu na wygodę, prywatność i możliwość skupienia się na treści bez rozpraszających elementów, jakie można spotkać w miejscach publicznych. W domu można usiąść na wygodnej kanapie lub fotelu czy też położyć się na łóżku i cieszyć się czytaniem o nowej historii. Aby czytanie było przyjemne z całą pewnością potrzebna jest wygodna przestrzeń, którą możesz znaleźć na stronie: https://materace-twarde.pl/, jeśli to właśnie twarde materace są dla siebie najlepszym wyborem. Leżąc, możesz przykryć się kocem, a my w szczególności polecamy ten produkt: https://sleepinghouse.pl/koce/615-koc-estella-trevi-8603.html, który charakteryzuje się wyjątkową miękkością.

2. W kawiarni

Drugim również bardzo popularnym miejscem, gdzie można czytać książki, jest kawiarnia. Można zagłębiać się w różne historie w towarzystwie aromatycznej kawy, smacznej herbaty czy pysznego ciasta. Osoby czytające w kawiarni mogą korzystać z własnych książek lub skorzystać z oferty kawiarni, która często zawiera również dostęp do czasopism i gazet. Czytanie w kawiarni jest popularne ze względu na atmosferę, jaką oferuje taka lokalizacja – przyjemne otoczenie, ciche tło muzyczne oraz możliwość obserwowania innych ludzi. Czytanie w kawiarni może być również sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków i relaksację w towarzystwie dobrej książki i kubka aromatycznej kawy.

3. Na świeżym powietrzu

Czytanie książek na świeżym powietrzu jest również bardzo popularne, ponieważ można cieszyć się obecnością wśród natury i zagłębiać się w nową ciekawą historię. Czytać można w parku, na plaży, w lesie, w ogrodzie czy na tarasie – to, co wybierzesz, zależy tylko od Ciebie! Osoby czytające na świeżym powietrzu korzystają z naturalnego oświetlenia i otoczenia, co może pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu, a także poprawić nastrój i samopoczucie. Czytanie na świeżym powietrzu może być także sposobem na oderwanie się od codziennych obowiązków i zrelaksowanie się w pięknej scenerii. Osoby, które czytają książki na świeżym powietrzu, mogą korzystać z różnych źródeł, takich jak papierowe książki, czytniki e-booków lub ewentualnie audiobooki.

4. W bibliotece

Niektóre osoby potrzebują zupełnej ciszy, aby móc skupić się na czytanej książce, dlatego dla nich najlepszym miejscem na tę czynność będzie czytelnia w bibliotece. Do takiego miejsca może pójść każdy i cieszyć się zupełną ciszą, która w bibliotece jest obowiązkowa. Dodatkowo w czytelni znaleźć można różne ciekawe pozycje książkowe, więc jeśli skończysz swoją lub będziesz chciał zmienić tematykę obecnej lektury, to możesz śmiało sięgnąć do zasobów biblioteki!

Oczywiście są to tylko niektóre z popularnych miejsc, w których ludzie lubią czytać książki, ale każda osoba ma swoje indywidualne preferencje i może znaleźć swój ulubiony kąt do czytania.

Przeczytaj także: