Ciemne i przytłaczające pomieszczenia mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz odczucia estetyczne. Jeśli chcesz uczynić swoje wnętrza bardziej jasnymi i przestronnymi, nie musisz od razu planować drogich remontów. Istnieją prostsze sposoby, które pozwolą Ci optycznie powiększyć pomieszczenia i wprowadzić więcej światła do Twojego domu. W tym artykule zaprezentujemy 5 sposobów na rozjaśnienie wnętrza, które pozwolą Ci odmienić wygląd Twojego mieszkania bez ponoszenia dużych kosztów. Podpowiemy, jakie kolory i materiały wybrać, aby uzyskać pożądany efekt, a także jakich trików w aranżacji wnętrz użyć, aby optycznie powiększyć pomieszczenia.
Jasne barwy i złudzenie optyczne
Chcesz, by Twoje wnętrze wreszcie było jaśniejsze, a wiecznie grasujące po wnętrzach cienie odeszły w niepamięć? Spróbuj zagrać inną paletą kolorystyczną w swoim domu. Rozjaśnienie pomieszczenia za pomocą kolorów to skuteczna metoda, która może optycznie powiększyć i rozświetlić przestrzeń. Jeśli możesz pozwolić sobie na nieco większy remont, zacznij od zmiany koloru ścian i podłóg. Mocne, ciemne kolory czy intensywne, dojrzałe barwy często sprawiają, że zamknięta przestrzeń wydaje się być mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Jeśli wymienisz je na lżejsze, jaśniejsze barwy – biele, beże, zgaszone szarości czy pastele – pomieszczenie od razu zyska na lekkości i stanie się widocznie większe. Dużą różnicę we wnętrzu może zrobić także zmiana koloru podłogi. Jeśli zrezygnujesz z ciemnych płytek czy malowanego na czarno drewna i wymienisz je na jasną wykładzinę czy beżowe panele, pokój rozświetli się naturalnym blaskiem.
Jasne i energetyzujące dodatki do wnętrz będą zmianą wymagającą mniejszego nakładu pracy oraz kosztów, wprowadzą jednak do pomieszczeń podobny efekt, jak gruntowny remont. Pastelowe pościele i tekstylia, jasny, miękki dywan czy przepuszczające więcej światła firanki będą naszymi sprzymierzeńcami w drodze do jaśniejszego wnętrza.
Pozbądź się mocnych akcentów i wprowadź lekkość
Ciężkie, masywne meble i przysadziste dodatki również wpływają na wygląd i estetykę wnętrza. Zamiast dodawać mu lekkości i jasności, przytłaczają je i sprawiają, że wydaje się być mniejsze. Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić nieco oddechu do swoich wnętrz, będzie postawienie na delikatne struktury. Zwiewność, półprzezroczystość czy błysk to te efekty, które sprawiają, że wnętrza wydają się być bardziej subtelne. Wprowadzimy je do naszych mieszkań na powierzchni mebli, w tekstyliach czy akcesoriach zdobiących pomieszczenia. Niech będzie lekko, powłóczyście i fruwająco!
Twoje wnętrze stanie się też widocznie lżejsze, jeśli dodasz do niego nieco szklanych powierzchni. Możesz wprowadzić je poprzez wbudowane w szafy tafle luster, stojące lustra o ciekawych kształtach czy dekoracje ścienne z efektem odbicia lustrzanego. Każdy z tych dodatków będzie odbijał promienie słoneczne, dodając wnętrzu naturalnego blasku i sprawiając, że będzie ono wydawało się widocznie większe. Lustra to świetny trik nie tylko do salonów czy przedpokojów. Sprawdzą się także w domowych biurach czy sypialniach, gdzie mogą dodawać lekkości masywnym, wygodnym łóżkom z przestronnymi materacami, czy ciężkim biurkom zawalonym stosami papierów.
Co z oknami?
Często omawiając temat lekkości we wnętrzach pomija się ogromną rolę, jaką pełnią dla niej okna. To przez nie do pomieszczeń wpada codzienna dawka naturalnego światła, na którego potęgowaniu przecież nam zależy. By dodatkowo rozjaśnić wnętrze, można zastosować kilka okiennych trików, które pozytywnie wpłyną na wnętrzarski blask. Pierwsza porada może wydać się zbyt prozaiczna i mało interesująca, jednak jej pominięcie niweczy wszystkie pozostałe działania. Chodzi oczywiście o regularne mycie okien i dbanie o ich czystość. W trakcie roku na szybach osadzają się kurze, pyły czy roślinne pyłki. Możemy nawet nie widzieć ich na naszych szybach, jednak skutecznie ograniczają one wpadanie światła do środka mieszkania. Regularnie myjąc okna pozbywamy się ich i możemy cieszyć się jasnymi wnętrzami.
Kolejną metodą, która zapewnia wnętrzom nieco jasności, jest pomalowanie futryn i wnęk okiennych na biało. Wpadające do wnętrz światło nie napotka pierwszej granicy w postaci okien, a te dzięki barwnemu rozświetleniu przemienią się w prawdziwe świetlne portale. By cieszyć się jak najlepszą jasnością we wnętrzach, warto postawić także na delikatne i niezaciemniające firanki lub całkowicie zrezygnować z warstwy materiału oddzielającej słońce od wnętrza.
Wybierz korzystne źródła światła
O przyjemne rozjaśnienie wnętrz chcielibyśmy dbać nie tylko wtedy, gdy do ich wnętrz wpadają promienie światła dziennego. To ważne, by światło rozkładało się w pomieszczeniach równomiernie także wtedy, kiedy słońce zniknie za horyzontem. Z tym problemem możemy uporać się dzięki sprytnie rozmieszczonym źródłom światła sztucznego. Dajmy chwilę oddechu zwykłej lampie sufitowej i skupmy się na ciekawych kinkietach ściennych, listwach żarówek led ukrytych w podwieszanych sufitach czy oświetleniu żarzącym przyjemnym blaskiem tuż przy podłodze. Dzięki zróżnicowaniu źródeł światła, możliwości żonglowania ich natężeniem oraz jasnością osiągniemy ciekawy wnętrzarski efekt i dodamy do swoich wnętrz pożądaną lekkość.
Postaw na minimalizm
Niezawodny dla rozjaśniania wnętrz jest także… minimalizm! Charakteryzuje się on uproszczeniem i eliminacją nadmiaru przedmiotów, mebli oraz innych elementów wyposażenia. Mniej przedmiotów oznacza mniej przeszkód dla przepływu światła w pomieszczeniu. Przestrzeń jest otwarta, niezatłoczona i umożliwia lepsze rozchodzenie się promieni słonecznych w całym wnętrzu, co optycznie zwiększa jasność. Jeśli chcesz więc, by Twoje pokoje stały się jaśniejsze, wyeliminuj zbędne wyposażenie i postaw na minimalizm.
Minimalistyczne wnętrza mają także pozytywny wpływ na inne aspekty. Sprzyjają utrzymaniu porządku i czystości w domu. Mniej przedmiotów oznacza przecież mniej powierzchni, na których zbiera się kurz i brud, a także mniej rzeczy bez własnego miejsca przechowywania. Minimalizm zachęca do usuwania niepotrzebnych przedmiotów i skupienia się na istotnych elementach, które wpływają na wizualne rozjaśnienie wnętrza.