W dzisiejszych czasach sport pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu. Pozwala nie tylko na zachowanie szczupłej sylwetki, ale także pozwala nam cieszyć się zdrowiem. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób szuka sportu, który pasuje do trybu życia. Świetnie sprawdzi się tutaj bieganie. A co warto wiedzieć przed założeniem butów sportowych? I jak pokochać bieganie?

O czym warto wiedzieć przed bieganiem?

Teoretycznie biegać każdy może. Jeden nie jest to do końca prawda, gdyż istnieje wiele czynników, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem biegania. Pierwszą kwestią jest spora nadwaga lub otyłość. Zaleca się tutaj energiczne marsze, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy i umożliwią przejście do biegania. Jest to bardzo ważne, gdyż osoby o dużej masie ciała są narażone na zbyt duże obciążenie stawów, co może prowadzić do problemów z kolanami czy kostkami. Oprócz tego nie jemy przynajmniej półtorej godziny przed bieganiem – w przeciwnym razie możemy się narazić na m.in. na nudności czy wzdęcia. Inną kwestią jest rozgrzewka. Jeśli uprawiamy jogging, czyli po prostu truchtamy lub biegamy spokojnym tempem, to nie jest ona wymagana. Pamiętajmy natomiast o rozciągnięciu mięśni!

Jak pokochać bieganie?Jak przygotować się do biegania?

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, warto zainwestować w dobre buty z odpowiednią amortyzacją. Takie obuwie powinno być właściwie dopasowane do stopy oraz przystosowane do terenu, po którym będziemy biegać. W sklepie sportowym znajdziemy je już za 100-200 zł w zależności od tego, czy trafimy na jakąś okazję. Następnym krokiem jest ustalenie stanu swojej kondycji. Jeśli ciągły bieg sprawia nam trudności, to warto postawić na marszobieg, czyli przeplatanie biegania z marszem w określonych przedziałach czasowych. Sprawdzi się to świetnie u osób początkujących i pozwoli na zbudowanie kondycji oraz wytrzymałości. W przypadku osób, które nie mają problemu z ciągłym bieganiem, zaleca się odpowiednie dopasowanie długości trasy. Na samym początku powinna ona być na tyle długa, aby powodować umiarkowane zmęczenie. Zaczynając od półmaratonu, dość szybko się zniechęcamy. Zatem podstawą jest odpowiedni plan treningowy. A jak sprawić, że bieganie będzie przyjemne?

Jak pokochać bieganie?

Wiedząc już, jak odpowiednio przygotować się do biegania, ruszamy w swoją pierwszą trasę. Niestety, coraz częściej, mając za sobą pierwsze treningi, nie zawsze czujemy się usatysfakcjonowani. Kwestia ta wynika często z postrzegania tej czynności jako nieprzyjemnego obowiązku, który pozwoli nam zachować piękną sylwetkę oraz poprawia stan zdrowia. Warto jednak pokochać bieganie, gdyż dzięki temu sport ten stanie się o wiele bardziej przyjemny! A jak to zrobić?

Po pierwsze – nie rzucaj się na głęboką wodę

Pierwszym i podstawowym błędem jest rzucanie się na głęboką wodę. Kwestia ta dotyczy wielu czynności – w tym biegania. Na początku swojej przygody warto odrzucić wygórowane cele, a następnie realnie ocenić swoje możliwości. Wdrażając regularne treningi oraz stopniowe zwiększanie tempa lub dystansu sprawi, że nie będziemy biegać z przymusu, a czystych chęci! Dążąc do swojego celu powoli i małymi kroczkami z pewnością sprostamy aktualnym możliwościom fizycznym, a wraz z czasem – rozwiniemy je. Dzięki temu marszobiegi przekształcą się w ciągłe bieganie, a zadyszka będzie pojawiać się coraz później! Dając sobie czas, z pewnością osiągniemy o wiele lepsze efekty, a nasz organizm będzie miał czas na zaadaptowanie się do wysiłku.

Po drugie – zmieniaj trasy

Czasem niechęć do biegania nie wynika z możliwości fizycznych, a nudy. Nie ma nic gorszego, niż bieganie trasami, które znamy na pamięć i tylko odliczanie czasu do końca treningu. Nie daje nam to dodatkowej satysfakcji, a często nawet zniechęca. Aby móc naprawdę pokochać bieganie i czerpać z niego same korzyści, warto urozmaicić swoje trasy. Mogą to być ścieżki w mieście, które pozwolą na dodatkowe zwiedzanie miasta lub w lesie – dzięki czemu zbliżymy się do natury! Warto mieć na uwadze, że bieganie to świetny sposób na zabawę w odkrywanie tajemnic swojego miejsca zamieszkania, gdyż pozwala dotrzeć do wielu różnych miejsc. Kto wie, co dzięki temu odkryjesz!

Po trzecie – wyznacz swój cel

W bieganiu ważną rolę odgrywa odpowiednia motywacja. Stanowi ona swego rodzaju stan gotowości do podjęcia danego działania. Pozwala również dążyć do wyznaczonego przez siebie celu oraz wytrwać w postawionym sobie działaniu. W przypadku biegania warto od początku ustalić jasny i przede wszystkim realny cel. Może to być przebiegnięcie 5 km lub dobiegnięcie do wyznaczonego punktu. Wraz z czasem mogą stać się one bardziej aktywne i np. dotyczyć zrzucenia zbędnych kilogramów. A co, jeśli zabraknie nam motywacji w czasie biegu? Wówczas warto powtarzać sobie, że jeszcze dobiec do danego punktu i koniec. Warto wytrwać w tym stanie, gdyż na koniec treningu poczujemy sporą satysfakcję z realizacji nawet takich małych celów, a to napędza nas do dalszego działania!

Dlaczego warto biegać?

Wielu początkujących biegaczy zastanawia się, czy w ogóle warto biegać. Jak się okazuje – bez dwóch zdań warto już dziś rozpocząć swoją przygodę z tym sportem! Dlaczego? Przede wszystkim podczas biegu możemy cieszyć się przyrodą, co oczyści nasz umysł i pozwoli odpocząć pod kątem psychicznym. Inną kwestią jest fakt, iż czynność ta jest po prostu zdrowa. Według badań regularna aktywność fizyczna, jaką zapewnić może bieganie, korzystnie wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy oraz mniejsza problemy z cholesterolem, nadciśnieniem czy chorobami sercowo-naczyniowymi. No i najważniejszą korzyścią, jaką niesie ze sobą regularne bieganie, jest utrata wagi. Tego typu treningi pozwalają na zwiększenie wydatku energetycznego, co w połączeniu ze zdrowa i zbilansowaną dietą z pewnością pozwoli na utratę zbędnych kilogramów!

Bez dwóch zdań bieganie jest zdrowe, gdyż przynosi wiele korzyści zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Warto zatem pokochać bieganie i już dziś włączyć je w swoją codzienną rutynę!

Przeczytaj także: