Przynajmniej raz w tygodniu każdy z nas bierze się za większe porządki w swoim domu. Chwytamy wtedy za ścierkę, odkurzamy i myjemy podłogę, zastawiamy pranie. Niestety okazuje się, że wiele z nas nie robi tego w poprawny sposób, a także omija wiele istotnych miejsc, na których również gromadzi się brud. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprzątania i w ten sposób zapewnić sobie lepsze oraz higieniczne warunki mieszkania.

Klosze lamp

Można by się założyć, że w zasadzie każdy z nas omija klosze od lamp podczas sprzątania. Wynika to bynajmniej stąd, że sprzątamy to, co w pierwszej kolejności jest dla nas zauważalne. Niestety w rzeczywistości najwięcej brudu zbiera się tam, gdzie nas wzrok nie sięga, między innymi właśnie na kloszach lamp, karniszach czy na górze szaf. Wystarczy dosłownie raz spojrzeć w górę, by zobaczyć, ile faktycznie kurzu się tam gromadzi.

Dokładne czyszczenie łazienki

Podczas czyszczenia łazienki w szczególności pomijamy wiele istotnych kroków oraz miejsc, które przecież też wymagają wysprzątania. Łazienka stanowi bowiem przestrzeń, w której gromadzi się najwięcej bakterii w całym domu. Dlatego też jej regularne sprzątanie powinno być priorytetowym aspektem. Tylko dobrze wyczyszczona i zachowana w porządku będzie mogła spełniać swoją funkcję. Warto wiedzieć, że jej sprzątanie nie kończy się na czystej toalecie. Porządki powinniśmy zacząć od samej góry – jeśli zachodzi taka potrzeba, należy odkurzyć sufit z wszelkich pajęczyn, a także przetrzeć lampy. Dobrze jest również wyczyścić kratkę wentylacyjną oraz umyć okno, jeśli posiadamy je w swojej łazience. Ponadto należy także dokładnie wyszorować płytki umieszczone na ścianach. Jednakże warto pamiętać, aby po umyciu wytrzeć je do sucha, gdyż woda sprzyja rozwojowi bakterii oraz tworzeniu się kamienia. Podczas sprzątania zwróć także uwagę na fugi znajdujące się między płytkami. Regularnie nieczyszczone z biegiem czasu nie tylko ciemnieją, ale także się brudzą i stanowią idealne warunki dla rozwoju pleśni. Więcej czasu powinniśmy również poświęcić dokładnemu wyczyszczeniu prysznica. Tam osadza się bowiem najwięcej brudu. Do wysprzątania kabiny będziemy potrzebować odpowiednich środków czyszczących z odkamieniaczem oraz działaniem przeciwgrzybiczym. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcać brodzikowi oraz odpływowi, w których zbierają się przede wszystkim włosy. Nie zapominajmy także o dokładnym wyczyszczeniu baterii łazienkowych oraz o słuchawce prysznicowej. Choć w łazience panuje zazwyczaj ciągła wilgoć, to jednak również osiada się w niej kurz. Dlatego też jego starcie suchą ściereczką z wszystkich łazienkowych mebli powinno być dla nas priorytetowe. Od czasu do czasu warto także zajrzeć do pralki – ona również wymaga regularnego czyszczenia.

Porządki w domu - na co zwrócić uwagę?Odsuń wszystkie meble

Kiedy ostatnio zaglądałeś przykładowo za kanapę lub komodę? Większa część z nas nie robiła tego od czasu wprowadzki czy wymiany mebli. Tak zdecydowanie nie powinno być! Chcąc zachować porządek w swoim mieszkaniu, należy regularnie odsuwać wszystkie meble. Można się wręcz zdziwić, co za nimi się znajduje. Znajdziemy tam bowiem nie tylko kłęby kurzu, ale prawdopodobnie także tonę śmieci oraz rzeczy, których szukaliśmy od roku. Warto więc od czasu do czasu trochę się zmobilizować, poprosić o pomoc w odsunięciu mebli innego członka rodziny czy współlokatora i dokładnie odkurzyć oraz umyć podłogę na danej przestrzeni.

Kontakty i listwy podłogowe

Kolejnym miejscem, które bardzo często pomijamy podczas ścierania kurzy są kontakty, a także listwy podłogowe. Przecież na nich też gromadzi się brud! To w zasadzie ciekawe, że choć często odkurzamy i myjemy podłogę, to nie zwracamy uwagi na znajdujące się obok niej elementy. Bynajmniej od teraz będziesz wiedział, że kontaktów i listw podłogowych nie należy unikać podczas sprzątania.

Wymiana pościeli

Regularne sprzątanie sypialni jest nie tylko kwestią zachowywania porządku w mieszkaniu, ale także ważnym aspektem higieny osobistej. W szczególności dotyczy to wymiany oraz prania pościeli, pod którą codziennie śpimy. Przyjmuje się, że najlepiej robić to raz na ok. 1-2 tygodnie. Pamiętać powinniśmy także o wypraniu prześcieradła i pokrowca materaca. Natomiast jeśli szukasz właśnie dla siebie odpowiedniego podłoża do wypoczynku, na stronie https://abcsnu.pl/ z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz, a pod tym linkiem https://lifestylowy.com.pl trafisz na więcej inspirujących treści dotyczących komfortu snu.

Kolejność sprzątania mieszkania

Warto także wiedzieć, że czynności które wykonujemy podczas sprzątania, powinny mieć swoją określoną kolejność. Porządkowi podlegają również konkretne pomieszczenia. Od czego zatem zacząć sprzątanie mieszkania i jak się do tego zabrać? Duże porządki powinniśmy rozpocząć od umycia okien w każdym pomieszczeniu, wyprania firan oraz wyczyszczenia żaluzji. Następnie przechodzimy do porządków reszty pokoju – zaczynamy od ścierania kurzu na meblach w najwyższych punktach aż po najniższe, aby brud nie spadał na wyczyszczone już wcześniej powierzchnie. W międzyczasie nie zapominamy o dokładnym wyczyszczeniu wszelkich “łapaczy kurzu”, które choć pięknie ozdabiają nasze wnętrza, są siedliskiem brudu oraz roztoczy. Następnie przecieramy lustra, a na sam koniec odkurzamy oraz myjemy podłogę. Później przechodzimy do czyszczenia łazienki, o której mowa w tym artykule była już wcześniej. Porządki w domu kończymy na sprzątaniu kuchni oraz przedpokoju. W kuchni raz na kilka miesięcy należy przede wszystkim przejrzeć wszystkie szafki i pozbyć się między innymi przeterminowanych produktów. Taki sam proces dotyczy lodówki, jednakże tutaj o wiele częściej powinniśmy wykonywać takowy przegląd, gdyż żywność przechowywana w chłodniczych warunkach posiada o wiele krótszy termin przydatności do spożycia. Warto przemyć również półki w lodówce oraz odkurzyć wszystkie szuflady. Nie zapominajmy o przetarciu frontów szafek i dokładnym wyczyszczeniu zlewu.

To oczywiste, że większość z nas nie przepada za sprzątaniem. Najczęściej wykonujemy ten obowiązek niestarannie i niedbale, byle żeby mieć to już za sobą. Jednakże wiedząc, jak właściwie i prawidłowo się za te porządki zabrać, można z nimi się naprawdę szybko uporać. Stosując się powyższych wskazówek, nie tylko wysprzątasz swoje mieszkanie w ekspresowym tempie, ale także sprawisz, że w końcu w pełni będzie ono lśniło czystością.

Przeczytaj także: