Sport oraz różnego rodzaju aktywności fizyczne są coraz powszechniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. W końcu każdy z nas ma świadomość tego, dlaczego należy odpowiednio dbać o swoje zdrowie, a sport w tym pomaga! Niestety, przez niego jesteśmy także narażenia na wszelkiego rodzaju kontuzje, które wynikają z nieuważności lub pecha. Jedną z nich jest naderwanie ścięgna. A jakie są tego przyczyny i objawy?

Czym jest ścięgno?

Ścięgno (łac. tendo) stanowi włóknisty twór, który jest zbudowany z wytrzymałej tkanki łącznej właściwej zbitej. Są to mocne, ale mało sprężyste włókna kolagenowe, które są ułożone równolegle do siebie i mają zabarwienie białawosrebrzyste. Stanowią przedłużenie mięśni, a ich zadaniem jest przeniesienie siły skurczu mięśnia na kość. W organizmie człowieka znajdziemy różnego rodzaju ścięgna, w tym m.in. walcowate, szerokie czy spłaszczone. Ich kształt tak naprawdę jest uzależniony od budowy mięśnia, wokół którego się znajdują. Natomiast długość i grubość, jaką się wyróżniają, ma wpływ na ruch stawu oraz kurczliwość mięśnia, które osłania. Jednym z ważniejszych ścięgien jest ścięgno Achillesa, inaczej ścięgno piętowe. Łączy ono mięśnie łydki z kością piętową, aczkolwiek jego budowa oraz diecie są o wiele bardziej skomplikowane. A dlaczego jest tak ważne? Jak się okazuje, to właśnie ono przenosi działanie mięśnia trójgłowego łydki na wcześniej wspomnianą kość piętową. Powoduje to tzw. zginanie stopy, czyli ruch, w którym przednia część jest mocno ściągana w dół. Sama pięta unosi się wówczas, a przód stopy wędruje w dół. Najprościej mówiąc — możemy stanąć na palcach, co jest istotne podczas chodzenia czy biegania! Niestety, ścięgna nie są niezawodne, a do najczęstszych urazów należy ich zerwanie, naderwanie lub naciągnięcie. A jakie są tego przyczyny i objawy?

Jakie są przyczyny naderwanego ścięgna?

Naderwane ścięgna — przyczyny, objawy i leczenieNie da się zaprzeczyć, że ścięgno jest dość podatne na uszkodzenia. Z uwagi na to nie tylko sportowcy się z nimi zmagają, ale także my — zwykli ludzie uprawiający ulubioną aktywność fizyczna lub chcący osiągnąć wymarzoną sylwetkę. A jakie są najczęstsze przyczyny naderwania ścięgna? Zalicza się do ich przede wszystkim zbyt duże obciążenie. Prowadzi ono do rozerwania części włókien ścięgnistych, które łączą mięsień z kością. Tego typu uraz spowodowane jest długotrwałym powtarzaniem jednego ruchu. Inną przyczyną może być chęć podjęcia aktywności fizycznej bez uprzedniego przygotowania. Z pewnością pamiętamy swój nauczyciela od wychowania fizycznego, że bez rozgrzewki nie możemy zacząć grać. Podobne słowa powtarza wielu trenerów — zarówno na siłowni, jak i w swoich filmikach na YouTubie czy wpisach na blogu. Jak się okazuje, jej pominięcie może znacząco zwiększyć szanse na uszkodzenie ścięgna — w końcu zaczyna ono pracować stopniowego przygotowywania się do długiego i/lub ciężkiego wysiłku. Również wakacje to okres, w którym do lekarza zgłasza się coraz więcej osób z zerwanym ścięgnem. Problem ten wynika z ciepłych dni i dobrej pogody. Zachęcają one do aktywnego spędzania czasu po miesiącach bezruchu. Wielu z nas zaczyna maksymalnie obciążyć nieprzygotowań mięśnie, tym samym doprowadzając do kontuzji. Pamiętajmy zatem nie tylko o rozgrzewce, ale również o stopniowym zwiększaniu swojej aktywności.

Naderwane ścięgno — objawy

Objawy naderwania ścięgna można często pomylić z naderwanym mięśniem, gdyż są one niezwykle podobne. Dochodzi tutaj do stanu zapalnego i ostrego bólu, który nasila się podczas ruchu. Pojawia się także opuchlizna, a samo miejsce jest najczęściej cieplejsze, niż reszta ciała. Dość często pojawiają się także siniaki i krwiaki, które świadczą o przerwaniu ciągłości naczyń krwionośnych.

Jak wygląda leczenie naderwanego ścięgna?

Naderwane ścięgno to kontuzja, która nie wymaga zabiegu operacyjnego. Potwierdza się ja poprzez wykonanie badania USG, dzięki któremu dodatkowo wykluczymy jego zerwanie. W przypadku świeżego urazu zaleca się szybkie zabezpieczenie ścięgna przed niepożądanymi rucha, które mogą jednocześnie pogłębić uraz. Następnie w czasie powrotu do zdrowia zaleca się odciążenie kończyny z naderwaniem ścięgien, np. poprzez chodzenie o lasce. Stosuje się tutaj także okłady z lodu, które mają na celu schłodzenie uszkodzonego miejsca. Dzięki temu będziemy w stanie zmniejszyć opuchliznę oraz ból. Pamiętajmy jednak — lodu nie wolno przykładać bezpośrednio na skórę! W przypadku ostrego bólu zaleca się leki przeciwbólowe, wykazujące komponenty przeciwzapalną — w formie tabletek lub maści.

Jak można przyspieszyć odbudowę naderwanego ścięgna?

Każda kontuzja, w tym zerwanie ścięgna, wymaga odpowiedniego leczenia. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie szybko wrócić do formy! Jednak istnieją także sposoby na przyspieszenie odbudowy uszkodzonej tkanki. A oto trzy z nich!

Krok pierwszy — dieta na kontuzje

Tego typu dieta ma za zadanie zagwarantować nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu leczenie kontuzji przebiega sprawniej i bardziej efektywnie.

Krok drugi — wygodne łóżko

Zdrowy sen pomaga na wiele schorzeń. To właśnie dzięki niemu nasze ciało jest w stanie właściwie się zregenerować oraz prawidłowo racjonować w ciągu dnia. W tym celu stwórzmy dla siebie odpowiednie warunki i zainwestujmy w łóżko z materacami od https://hilding.pl/.

Krok trzeci — odpoczynek

W przypadku naderwania ścięgna kończyn dolnej zaleca się odpoczynek. Unikajmy zatem chodzenia, a jeśli już musimy, to korzystajmy ze wsparcia, np. drugiej osoby lub specjalnej laski. Pamiętajmy również o wygodnym miejscu do odpoczynku, jakim jest materac od https://www.sleepmed.pl/ i innych elementach opisanych na http://ortopedyczny-materac.pl/.

Naderwane ścięgno to bolesna kontuzja, która może spotkać każdego z nas. Pamiętajmy jednak o odpowiednim leczeniu oraz właściwej regeneracji uszkodzonej tkanki. W ten sposób będziemy w stanie zapobiec powstaniu jeszcze większych przeciążeń. W przypadku zaniedbania leczenia naderwanego ścięgna możemy spodziewać się, że nasz staw będzie się szybciej zużywał. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować tego typu kontuzji.