Zastanawiasz się nad tym, jest znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy potrzebami snu Twojego partnera a Twoimi własnymi? Spanie we dwoje może być wyjątkowym czasem spędzonym razem, ale stawia też przed nami pewne wyzwania, takie jak wiercenie się czy różnice w preferencjach dotyczących materaca, czy poduszki. Mamy jednak dobre wieści dla par – istnieją rozwiązania, które mogą poprawić Wasz wspólny wypoczynek! W tym artykule przedstawimy różne sposoby, które pozwolą Wam na lepszy sen we dwoje. Odkryj, jakie proste zmiany można wprowadzić, aby poprawić jakość Waszego snu i cieszyć się pełnym wypoczynkiem jako para.

Osobne kołdry

Na komfort snu we dwoje może pozytywnie wpłynąć tak prozaiczna zmiana, jak zastąpienie jednej kołdry dwoma. Wiele par męczy się sypiając pod wspólną kołdrą. Partnerzy zabierają ją sobie bezwiednie we śnie lub nie wysypiają się odpowiednio, bo okrycie jest nieprawidłowo dobrane do ich potrzeb termicznych. Jeśli zdecydujemy się na dwie kołdry, możemy dopasować je do swoich preferencji cieplnych i potrzeb. Nie martw się – dwie kołdry nie muszą oznaczać miszmaszu estetycznego. Wystarczy, że ubierzmy je w identyczne komplety pościeli pojedynczych, by zgrywały się one kolorystycznie i tworzyły harmonijny wygląd w sypialni.

Materac dobrany do waszych potrzeb

Spanie we dwoje – poznaj rozwiązania poprawiające wspólny wypoczynek Dobranie odpowiedniego materaca dla pary nie jest łatwą sprawą. Powinien on być dopasowany do wagi i wzrostu każdego z partnerów, a te przecież często się różnią. Pójście na kompromis w kwestii podłoża snu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zawsze któraś ze śpiących osób na tym ucierpi. Na jaki materac powinny więc zdecydować się pary?

Przy wyborze idealnego materaca dla pary należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, istotny jest jego rozmiar. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami do łóżek małżeńskich są materace o wymiarach 140×200 cm oraz 160×200 cm. Jeśli partnerzy są jednak wyjątkowo wysocy lub potrzebują dużo miejsca do spania, to dobrze, by zwrócili uwagę na jeszcze większe podłoża snu.

Ważny dla komfortu śpiących we dwoje jest także materiał wypełniający materac. Odpowiedni materac dla dwojga nie powinien nierównomiernie zapadać się pod ciężarem jednego ze śpiących. Dobrze także, by niwelował odczuwanie ruchów drugiej osoby, szczególnie jeśli jeden z partnerów ma tendencję do wiercenia się. Materac dla pary powinien zapewniać każdej ze śpiących na nim osób równą stabilizację oraz amortyzację ciała. Tych zalet powinniśmy poszukać w szczególności w materacach hybrydowych, piankowych oraz tych wykonanych ze sprężyn kieszeniowych. Bogatą selekcję materaców dla par możemy znaleźć na przykład tutaj: https://sleepinghouse.pl/105-materace-dla-par.

Harmonogram dla śpiących we dwoje

Mimo że jesteście parą, to każde z Was prowadzi własne życie. Macie zróżnicowane obowiązki i plany, a sposób, w jaki spędzacie dni, może się diametralnie różnić. Jeśli chcecie jednak dobrze wysypiać się we dwoje, ustalcie wspólny harmonogram wypoczynku. Jeśli będziecie kłaść się i budzić o wspólnej porze, Wasz wspólny wypoczynek znacznie się poprawi. Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim jedno z Was nie będzie wybudzać drugiego idąc do łóżka później lub zbierając się wcześniej o poranku. Co więcej, wypracujecie wspólny nawyk, a Wasze zegary biologiczne zgrają się, dzięki czemu będziecie mogli czerpać więcej regenerującej siły ze snu i łatwiej wstawać.

Romantyczna kolacja? Nie tuż przed snem

Wspólny wypoczynek z pewnością nie będzie wygodny czy romantyczny, jeśli jedno z Was będzie zmagać się z niestrawnością i bezsennie przewracać po łóżku. By lepiej się wysypiać, ustalcie wspólne nawyki żywieniowe przed snem. Unikajcie jedzenia późnych kolacji, nawet tych długo wyczekiwanych i jedzonych tylko we dwoje. Wystrzegajcie się także alkoholu i kofeiny na kilka godzin przed nocnym wypoczynkiem.

Co możecie ze spokojem przekąsić wieczorem, by Wasz sen nie został zakłócony przez złe samopoczucie? Postawcie na lekkie przekąski, wodę mineralną czy herbaty ziołowe. Po nich z pewnością wyśpicie się długo i zdrowo.

Wspólne senne rytuały

Co możecie wprowadzić do wspólnej sennej rutyny, by jak najlepiej wypoczywać, a równocześnie zbliżyć się do siebie? Postawcie na wspólne rytuały przed snem. Może to być kilkanaście minut na czytanie ramię w ramię, chwila na spokojną rozmowę czy nawet wyciszającą medytację. Próbujcie różnych aktywności i wybierzcie tą, która skutecznie Was uspokaja i pozwala na przyjemny relaks we dwoje. Taki rytuał to nie tylko sposób ułatwiający przygotowanie się do snu i wprowadzenie w wieczorny nastrój, ale także dobry pretekst do spędzenia chwili tylko we dwoje.

Urządzenia elektroniczne powinny zostać za drzwiami

Wielu z nas wieczory kończy siedząc przed ekranem telewizora czy wpatrując się w wyświetlacz komórki. Pora na zrezygnowanie z tego nawyku. Światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektryczne zaburza naturalne procesy zachodzące przed zaśnieciem i sprawia, że gorzej wypoczywamy. Warto więc odłożyć je daleko od łóżka, czy nawet pozostawić je przed progiem sypialni, by móc korzystać ze spokojnego wypoczynku we dwoje.

Dodatkowo, kiedy każde z Was wpatruje się we własny ekran, tracicie jeden z tych nielicznych momentów, gdy jesteście tylko we dwoje. Czy nie lepiej byłoby poświęcić je na bardziej jakościową rozrywkę we dwoje, czy nawet na zwykłą rozmowę? Sypialnia powinna być naszą oazą dla dwojga – traktujmy więc to miejsce z należytym szacunkiem.
Pamiętajcie, że jakość snu ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Dbanie o zdrowy sen we dwoje może wzmocnić Waszą relację i przyczynić się do lepszego wypoczynku.