Ranne ptaszki i nocne marki – wiele osób jest w ten sposób dzielonych ze względu na to, o której idzie spać i o której wstaje. Nie można jednak ukryć, że w życiu codziennym to umiejętność wczesnego wstawania bardziej się przydaje. Co jednak, gdy należymy do tych, którzy wolą dłużej pospać? Dowiedz się, jak zdobyć motywację do wstawania!
Od czego zależy to, ile snu potrzebujemy?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, dlaczego ktoś nie ma żadnych problemów ze wczesnym wstawaniem, a dla drugiej osoby to prawdziwa udręka. Nierzadko się zdarza, że i wśród rodziny możemy odnaleźć całkiem różne typy. Warto wiedzieć, że bezpośrednia przyczyna, która stoi za tą sytuacją, to rodzaj posiadanego przez nas chronotypu. To od niego zależy, ile snu potrzebujemy, a także w jakim czasie w ciągu dnia jesteśmy najbardziej produktywni.
Chronotyp reguluje nasz zegar biologiczny, a co za tym idzie, rytm dnia. Jest on wewnętrznym elementem, który ma niezwykle silny wpływ na to, jak funkcjonujemy. Być może nie wiedzieliśmy, ale pewnie zetknęliśmy się z tym podziałem – wystarczy przywołać porównanie porannego ptaszka i nocnej sowy. To właśnie podstawowe rozróżnienie, które towarzyszyło nam przez wiele lat. Poranne ptaszki nie mają problemy ze wczesnym wstawaniem, a do tego są znacznie bardziej efektywne w pierwszej części dnia. W przypadku sów sprawa ma się odwrotnie – to właśnie noc jest czasem, w którym mają najwięcej energii. Obecnie oprócz tych dwóch podstawowych elementów możemy wyróżnić także:
- chronotyp delfina,
- chronotyp wilka,
- chronotyp niedźwiedzia,
- chronotyp lwa.
Widzimy więc, że to, o której będziemy zasypiać bądź wstawać nie zależy do końca od nas. Chronotyp to coś, z czym każdy nas się rodzi. Jeśli mu się podporządkujemy i będziemy żyć zgodnie z jego rytmem, zauważymy, że mamy znacznie lepsze samopoczucie, a do tego jesteśmy wyspani i wypoczęci. Mimo tego wciąż możemy wprowadzać zmiany w naszym życiu – jeśli zatem zależy nam na zdobyciu umiejętności wczesnego wstawania, możemy to zrobić, nawet jeśli nasz chronotyp to sowa. Wystarczy zadbać o parę elementów, dzięki którym poranne wstawanie stanie się bardzo proste.
Dlaczego warto wcześnie wstawać?
Wczesne wstawanie to coś, co zdecydowanie warto wprowadzić do naszego życia. Dzięki temu możemy bowiem liczyć na szereg korzyści. Pozytywne skutki, jakie zauważymy, jeśli będziemy budzić się we wczesnych porach, to:
- zwiększenie produktywności,
- więcej czasu dla siebie,
- zrelaksowanie się w cichym otoczeniu,
- jedzenie bez pośpiechu,
- zredukowanie stresu,
- kształtowanie zdrowych nawyków.
Nie można ukryć, że gdy mamy więcej czasu, dużo łatwiej nam się funkcjonuje. Nie towarzyszy nam pośpiech, dlatego możemy dokładnie wykonywać czynności. Stajemy się bardziej uważni i obecni. Dużą rolę odgrywa to w przypadku jedzenia – na spokojnie spożywając śniadanie, możemy w pełni cieszyć się jego smakiem. Nasz organizm będzie mógł za to swobodnie wszystko przetrawić. Dla wielu osób wczesne wstawanie wiąże się z lepszą produktywnością i efektywnością. Szybciej i sprawniej wykonują zadane im czynności. Warto przekonać się, czy i w naszym przypadku tak się nie stanie!
Rola zdrowej rutyny
Mimo że nie każdy się do tego przyzna, większość z nas przepada za rutyną. Wynika to z tego, że dzięki niej czujemy się bezpieczniej. Dobrze wiemy, co mamy zrobić, dzięki czemu nie towarzyszy nam niepotrzebny stres. Znaczenie rutyny możemy wykorzystać również w przypadku nauki wczesnego wstawania. Możemy stworzyć dla siebie zestaw czynności, które będą sprawiać nam przyjemność i motywować nas do podniesienia się z łóżka. Ustalmy na przykład, że zaraz po przebudzeniu sięgniemy po ciekawą książkę. Równie korzystne będzie poranne wybranie się na spacer, który nas pobudzi, a do tego dotleni nasz organizm. Nie zapominajmy też o wieczornej rutynie, dzięki której będziemy mogli zasnąć o odpowiedniej dla nas porze.
Higiena snu
Jak mamy wcześnie wstawać, jeśli odpowiednio się nie wysypiamy? Nie ma wątpliwości, że w przypadku problemów ze snem budzenie się w porannych godzinach może sprawiać spore trudności. Możemy jednak to zmienić, dbając o komfort naszego snu. Zainwestujmy w takie artykuły sypialniane, na których będziemy mogli się odprężyć. Wspaniałą wygodę zagwarantuje nam pościel z bawełny, która jest miła w dotyku, a do tego zapewnia optymalny komfort termiczny. Sprawdź ofertę tutaj:https://sleepinghouse.pl/posciel/640-posciel-fit4sleep-bezowa-bawelna.html. Niezbędny będzie też odpowiedni materac, na którym nasze ciało będzie mogło się w pełni odprężyć. W takich warunkach nasz organizm się zregeneruje, a my zyskamy siłę do stawienia czoła nowym wyzwaniom!
Małymi krokami
Nikt nie oczekuje tego, że z osoby, która śpi do południa, z dnia na dzień staniemy się kimś, kto budzi się już przed wschodem słońca. Miejmy na uwadze to, że proces ten, tak jak każdy inny, wymaga czasu. Z tego względu należy iść do przodu małymi krokami. Na początku wystarczy ustawić budzik kilkanaście minut wcześniej. Gdy zobaczymy, że jesteśmy w stanie obudzić się o tej porze, możemy próbować dalej, aż przyzwyczaimy organizm do wymarzonej przez nas godziny.
Wczesne wstawanie wcale nie musi być wyzwaniem! Jeśli poznamy korzyści, jakie wiążą się z tym trybem życia, bez wątpienia będziemy chcieli zastosować go i w naszej codzienności. Aby pozostać przy swoim postanowieniu, warto zadbać o motywację, która zachęci nas do wstawania z łóżka nawet o bardzo wczesnej porze.
Przeczytaj także: Zdrowy sen a materac 200×200 – ranking 9 produktów