Zarówno psy, jak i koty, są w wielu domach pełnoprawnymi członkami rodziny. Biorą czynny udział w życiu mieszkańców towarzysząc im wielu czynnościach składających się na codzienną rutynę. Po podjęciu decyzji o przygarnięciu czworonoga, wiele osób zastanawia się nad tym czy lepiej zwierzę kupić, czy adoptować. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące obu tych możliwości, które z pewnością zainspirują Cię do podjęcia ostatecznej decyzji.
Kupno zwierzaka, a wybór rasy
Kupno zwierzaka wiąże się z jedną zasadniczą zaletą, której brak w przypadku adopcji ze schroniska. Jest to mianowicie możliwość wyboru rasy. Zarówno w przypadku psów, jak i kotów, poszczególne rasy znacznie się od siebie różnią. Ich cechy charakterystyczny stanowią bardzo ważną wskazówkę w kontekście dopasowania potencjalnej osobowości zwierzaka do stylu życia członków rodziny. Wiedząc, że szczeniak w przyszłości będzie energiczny, można stwierdzić, że dobrze odnajdzie się w domu, w którym królują aktywne formy wypoczynku. Doskonałym przykładem może być owczarek szwajcarski czy labrador. Z kolei koty słynące z zamiłowania do spania i umiarkowanej aktywności, będą czuły się doskonale z opiekunem, który chętnie spędza czas w mieszkaniu – a najlepiej w swoim łóżku, na wygodnym materacu Hilding Conga, którego rozmiar jest na tyle duży, że z łatwością pomieści też czworonożnego pupila.
Jednak warto pamiętać o tym, że adoptować można zwierzę zarówno przebywające w schronisku, jak i w domu tymczasowym. Choć z reguły są to czworonogi, które nie reprezentują konkretnej rasy, ich opiekunowie są w stanie adekwatnie określić ich charakter. Dzięki temu na podstawie wywiadu z potencjalnym nowym właścicielem, mogą udzielić rzetelnej porady i ewentualnie wskazać innego, lepiej dopasowanego zwierzaka.
Adopcja, a zdrowie
Wiele osób ma wątpliwości dotyczące tego, czy adopcja zwierzaka nie będzie wiązała się z przygarnięciem pod swój dach zwierzaka, który potrzebuje drogiego leczenia. Choć może tak być, warto pamiętać o tym, że każdy kot i pies trafiający do schroniska czy domu tymczasowego przechodzi badanie weterynaryjne. Podczas niego lekarz jest w stanie wykryć podstawowe schorzenia. Czasem jest to zdecydowanie lepsza sytuacja, niż zakup szczeniaka, który wcale nie został przebadany! Poza tym, kundelki i koty określane dachowcami, często charakteryzują się dobrym zdrowiem i odpornością na wiele chorób.
Nawet podjęcie decyzji o zakupie pupila z renomowanej hodowli, nie stanowi gwarancji zdrowia zwierzęcia. Poza tym, nawet szczeniak w perfekcyjnej formie, może zachorować po upływie kilku miesięcy czy lat. Każda osoba decydująca się na przygarnięcie czworonoga, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze powinna być przygotowana finansowo na podjęcie ewentualnego leczenia!
Czy pupil ze schroniska to oszczędność?
Zakup rasowego psa lub kota to obecnie wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście dotyczy to certyfikowanych hodowli. Sumy są spore, ale adekwatne do ilości nakładów pracy hodowców, kosztów utrzymania maluchów, wykonania wszystkich badań, a także wyrobienia im dokumentów. Niestety istnieją osoby, które marzą o zwierzęciu, ale nie posiadają wystarczających sum pieniędzy na ich zakup. Wówczas częstym pomysłem jest adoptowanie czworonoga. Choć wówczas samo nabycie pupila jest darmowe, warto pamiętać o tym, że koszty utrzymania kota i psa pozostają identyczne!
Niemożliwe jest należyte opiekowanie się zwierzęciem bez wliczenia do domowego budżetu dodatkowych wydatków. Konieczne jest kupowanie dobrej jakościowo karmy, środków czystości, zabawek i gryzaków. Każdy kot i pies potrzebuje regularnych szczepień i kontrolnych wizyt u weterynarza. Przed podjęciem decyzji – zarówno o adopcji, jak i o zakupie – należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Sytuacje losowe dzieją się bowiem w najmniej oczekiwanych momentach, a brak możliwości ufundowania ukochanemu pupilowi należytej opieki weterynaryjnej nie powinien się nigdy wydarzyć!
Wychowanie psa i kota
Wychowanie każdego psa i kota jest dużym wyzwaniem. Jednak cały proces z reguły zupełnie inaczej przebiega w przypadku zwierząt ze schroniska i z hodowli. Skąd wynikają te różnice?
Wiek – szczeniaki i kotki z hodowli to tak naprawdę w pełni czyste kartki. Ekspresowo chłoną wiedzę i przystosowują się do warunków panujących w nowym domu. Z kolei zwierzęta ze schroniska bardzo często są już dorosłe. W ich przypadku procesy adaptacyjne nie zachodzą tak szybko, a czas, którego potrzebują na przystosowanie się do życia w nowym domu, jest zdecydowanie dłuższy.
Doświadczenia – zwierzęta z hodowli najczęściej pozbawione są negatywnych doświadczeń. Początkowo więc są zdecydowanie bardziej otwarte na ludzi. Z kolei wśród zwierząt ze schroniska zdarzają się jednostki po ciężkich przejściach. Wówczas zyskanie zaufania jest trudniejsze. Jednak nie znaczy to, że tak jest zawsze! Równie dobrze pupil z hodowli może być zamknięty w sobie, a ten ze schroniska może emanować pozytywną energią.
Socjalizacja – psy i koty wytypowane do adopcji mogą mieć braki w procesie socjalizacji. Jednak świeżo upieczonym właścicielom również się to zdarza, a niestety wiąże się to ze zwiększonym prawdopodobieństwem wykształcenia się niechcianych zachowań.
Warto pamiętać, że zarówno adoptowane zwierzęta, jak i te pochodzące z hodowli, potrafią odwdzięczać się swoim właścicielom za opiekę całym sercem! Każdy ze sposobów przygarnięcia czworonoga ma swoje wady i zalety. Jednak bez względu na pochodzenie, każdy czworonożny członek rodziny – bez wyjątku, który wieczorami ogrzewa swojego opiekuna w łóżku, wśród akcesoriów sypialnianych marki http://www.hilding.pl/, jest dla swojej rodziny źródłem nieograniczonych pokładów radości i szczęścia.