W naszym organizmie działa wiele składników, które pełnią różne ważne funkcje. Jednym z nich jest kolagen. Odgrywa on znacznie ważniejszą rolę, niż mogłoby nam się wydawać. Z tego względu jego niedobór może być szczególnie niekorzystny. Co zrobić w tym przypadku? Dowiedz się, jak uzupełnić poziom kolagenu w organizmie!
Za co odpowiedzialny jest kolagen?
Nie ma wątpliwości, że rola kolagenu w naszym organizmie jest bardzo istotna. Jest to w końcu białko budulcowe, które odpowiada za tworzenie tkanek, w tym naszej skóry. Badania wskazują, że występuje niezwykle wiele różnych typów kolagenu. Obecnie wyróżniono ich 28, z czego najważniejszy to kolagen typu I, kolagen typu II oraz kolagen typu III. Kolagen typu I obecny jest w skórze, ścięgnach, kościach i organach wewnętrznych. Jest on odporny na rozciąganie i stanowi najczęściej występujący rodzaj tego białka. Często łączy się z nim kolagen typu III, który ponadto występuje również w naczyniach krwionośnych. Kolagen typu II znajduje się za to w budowie chrząstki, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów.
Co ciekawe, kolagen to białko, które posiadają wszystkie organizmy zwierzęce. Jest ważnym składnikiem tkanki łącznej. Tworzy się w fibroblastach, a jego struktura jest bardzo charakterystyczna i często przypomina linę. We wszystkich przypadkach kolagen odpowiada za to, aby połączyć tkanki i narządy. Oprócz tego nadaje tkankom specjalną formę, sprawiając, że stają się elastyczne i sprężyste. Jest to istotne szczególnie w przypadku skóry – to kolagen jest odpowiedzialny za to, że wygląda ona na jędrną. Naturalnym zjawiskiem jest jednak spadek ilości produkowanego kolagenu wraz z wiekiem, dlatego starsze osoby są narażone na powstanie zmarszczek. Kolagen ponadto pomaga w gojeniu się ran, umożliwia szybszą regenerację mięśni, pozwala na lepsze wchłanianie minerałów, jest obecny w procesie krzepnięcia krwi, a do tego utrzymuje gęstość kości na odpowiednim poziomie. Nietrudno zatem zauważyć, że to istotny element dla całego organizmu. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzać do niedoboru kolagenu.
Jak objawia się niedobór kolagenu?
Kolagen to składnik, który posiadają wszystkie organizmy zwierzęce. Mimo że wraz z wiekiem jego ilość spada, wciąż odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. To dzięki niemu wiele ważnych procesów może dojść do skutku. Jeśli jednak poziom kolagenu nie jest na odpowiednim poziomie, może to doprowadzić do powstania naprawdę poważnych dolegliwości. Może wydawać nam się, że brak odpowiedniej ilości kolagenu może skończyć się tylko gorzej wyglądającą skórą. Nic bardziej mylnego! Niedobór tego białka wywołuje skutki dla całego organizmu, nie tylko skóry. Utrata jędrności i elastyczności to coś, co zdecydowanie najłatwiej zauważyć. Na naszej twarzy mogą zacząć pojawiać się zmarszczki.
Brak kolagenu zaczniemy też odczuwać w kościach – staną się one słabsze i będziemy bardziej narażeni na wystąpienie osteoporozy. Może to doprowadzić do większej liczby złamań. Podobny efekt zaobserwujemy przy stawach. Będą one słabsze, co może skutkować bólem i problemami z ruchem. Wynika to z tego, że kolagen jest istotnym składnikiem chrząstki, która łączy nasze stawy. Jego niedobór będzie niekorzystny też dla naszych włosów, jako że normalnie to kolagen odpowiada za dostarczanie do nich aminokwasów, które są częścią ich budowy. Szczególnie nieprzyjemnym objawem braku tego białka będą dolegliwości związane z układem pokarmowym. Okazuje się, że kolagen znajduje się w błonie śluzowej, która otacza układ trawienny. Jej zaburzenie może doprowadzić do schorzeń takich jak na przykład zespół jelita wrażliwego.
Jak uzupełnić niedobór kolagenu?
Poziom kolagenu naturalnie spada już od 25 roku życia. Nie oznacza to, że nie możemy nic z tym zrobić. Jest wiele sposobów, aby usprawnić produkcję kolagenu, nawet jeśli jesteśmy już starsi. W pierwszej kolejności warto zaznajomić się z tym, co prowadzi do zmniejszenia ilości kolagenu, abyśmy wiedzieli, czego powinniśmy unikać. Czynniki, które działają niekorzystnie, to przede wszystkim stres, palenie tytoniu, nadmierna ekspozycja na słońce i niedobór snu. Widzimy zatem, że duży wpływ będzie miał nasz tryb życia. Jeśli wiemy, że to, w jaki sposób funkcjonujemy, nam nie służy, musimy wprowadzić zmiany. Pozytywne efekty przyniesie zredukowanie stresu. Możemy zaznajomić się z różnymi technikami relaksacyjnymi, medytacją lub ćwiczeniami oddechowymi. To proste techniki, które pozwolą nam na wyciszenie się i zmniejszenie poziomu stresu. Możemy też spróbować ograniczyć stresujące nas elementy, jak na przykład nadmiar pracy czy toksyczne znajomości. Pomimo tego, że na początku będzie to bardzo ciężkie, warto spróbować podjąć walkę z uzależnieniem. Odstawienie papierosów zadziała korzystnie nie tylko na produkcję kolagenu, ale i na nasze ogólne samopoczucie. Oprócz tego powinniśmy dopilnować, aby regularnie się wysypiać i codziennie wykonywać nawet niezbyt wymagającą aktywność fizyczną. Małymi krokami uda nam się dojść do celu. Aby mieć pewność, że będziemy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość snu, zdecydujmy się na wymianę materaca. Postawmy na taki produkt, który będzie pasował do naszego ciała i który zapewni bezpieczne podparcie dla naszego kręgosłupa. Świetnie sprawdzi się na przykład materac Hilding Step, którego znajdziemy na stronie www.hilding.pl.
Warto pamiętać o tym, że na niedobór kolagenu możemy zaradzić też poprzez zróżnicowaną dietę. Dostępnych jest wiele produktów, które posiadają wysoką zawartość kolagenu i których spożywanie może pomóc nam uzupełnić braki. Mowa tu o artykułach pochodzenia zwierzęcego. Odpowiednie będą podroby, golonka, galaretki warzywne lub mięsne, wątróbki, serca. Dobrą opcją będą też różnego rodzaju ryby. Potrawą bogatą w kolagen będzie na przykład zupa przygotowana na wywarze z kości. Ci, którzy nie jedzą mięsa, mogą uzupełnić kolagen z produktów mlecznych, roślin strączkowych czy orzechów. Jeśli jednak takie rozwiązanie nam nie odpowiada, zawsze możemy zdecydować się na spożywanie kolagenu pod postacią suplementów. Będzie to bardzo wygodne, a do tego wydajne. Tabletki, płyny czy kapsułki z kolagenem z łatwością znajdziemy w aptekach. Pamiętajmy też o tym, że kolagen posiada też wiele kosmetyków, szczególnie kremów do twarzy, które mają działanie nawilżające i odżywiające.
Kolagen to białko, które jest budulcem wielu istotnych tkanek. Jego niedobór może między innymi przyczynić się do utraty jędrności skóry i przyspieszenia procesu starzenia. Warto zatem zadbać o to, aby poziom kolagenu był na odpowiednim poziomie. Możemy zrobić to, wprowadzając zmiany w swojej diecie lub stosując suplementy!