Prostownica jeszcze do niedawna była obowiązkowym elementem wyposażenia praktycznie każdej łazienki. Jednak wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej tego, jak wysoka temperatura wpływa na włosy, zwiększyła się intensywność poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Z jakich sposobów korzystać, aby bezpiecznie prostować włosy i nie narażać ich na uszkodzenia?

Czy gorąca temperatura niszczy włosy?

Dbanie o włosy wymaga przede wszystkim dostosowania kosmetyków i metod stylizacji dopasowanych do konkretnego rodzaju włosa. Jednak istnieją pewne uniwersalne zasady, których należy przestrzegać zawsze – w każdej sytuacji. Należy do nich przede wszystkim unikanie stosowania urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę. 60 stopni Celsjusza to maksymalna wartość, która nie zagraża włosom w istotnym stopniu. W wyższej temperaturze keratyna ulega zniszczeniu, a kosmyki stają się przesuszone, kruche, łamliwe, a dodatkowo brak im sprężystości i połysku.

Rozdwajaniu końcówek może sprzyjać też spanie na poszewce z materiału słabej jakości. Sypialnię warto wyposażyć nie tylko w wygodny materac, np. jeden z dostępnych pod linkiem https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200, ale również w pościel z gładkiej tkaniny, która nie będzie niszczyła struktury włosa. Dobrze sprawdza się przede wszystkim bawełna wysokiej jakości, a także satyna i jedwab. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Zdarza się bowiem, że nawet osoby, które nigdy nie stosowały prostownicy, mają zniszczone włosy właśnie ze względu na słabe warunki sypialniane.

Prostowanie włosów przy pomocy suszarki

Lubianym sposobem szybkiego prostowania włosów jest korzystanie z suszarki. W przypadku wykorzystania gorącego powietrza – nie jest to najlepsza opcja. Jednak zimne i letnie powietrze może być bezpiecznie stosowane – nawet na co dzień. Warto pamiętać o tym, aby suszarkę trzymać w odległości przynajmniej 30 cm od głowy. W połączeniu dobrej szczotki ze standardową suszarką, można osiągnąć naprawdę dobre efekty. Ta technika pozwala nie tylko na skuteczne wyprostowanie pasm, ale również na tworzenie delikatnych fal. A po czym poznać czy temperatura jest odpowiednia? Najprostszym testem jest skierowanie powietrza na otwartą dłoń. Jeśli nie parzy – można spokojnie zacząć stylizację włosów.

Jak stylizować proste włosy bez użycia ciepła? Najciekawsze sposobyCzy kosmetyki prostujące działają?

Od pewnego czasu na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków przeznaczonych do prostowania włosów. Występują one w dwóch wariantach:

 • Kosmetyki ochronne – zawierają filtry UVA i UVB, które zabezpieczają strukturę włosa przed wysoką temperaturą. Ich zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać podczas korzystania z prostownicy.
 • Kosmetyki prostujące – mają za zadanie samoczynnie prostować włosy. Z reguły przybierają formę balsamu czy spray, który rozprowadza się na wilgotnych włosach – po ich umyciu. Dzięki nim kosmyki powinny być ugładzone, nie puszące się i lejące.

Laminowanie włosów

Celem zabiegu laminowania włosów jest dostarczenie kosmykom protein. Ma to stworzyć gładką powłokę i sprawić, że fryzura będzie pełna blasku. Laminowanie chroni też włosy przed czynnikami zewnętrznymi – zarówno tymi środowiskowymi, jak i związanymi z urządzeniami do stylizacji. Laminowanie można wykonać w salonie fryzjerskim. Wówczas na pasma nakładana jest keratyna, a efekt utrzymuje się kilka miesięcy. Podobny efekt można spróbować uzyskać w domu. Wystarczy do tego produkt znajdujący się w każdej kuchni, a mianowicie – galaretka!. Po umyciu głowy rozprowadzić należy płynną galaretkę, nałożyć czepek i ręcznik. Po 15 minutach konieczne jest spłukanie włosów, odsączenie wody i nałożenie maski lub ulubionego olejku. Jest to najprostsza forma laminowania w domowych warunkach. Warto pamiętać o tym, że do galaretki można też dodawać odżywki i maski, które maksymalizują efekt.

Naturalne płukanki wygładzające

Gładkie, miękkie i proste włosy mogą zagwarantować naturalne płukanki. Można zarówno kupić je w drogerii, jak i własnoręcznie wykonać w domu.

 • Płukanka octowa – najlepsze efekty można osiągnąć dzięki płukance z octu jabłkowego. Kwaśne pH zamyka łuski włosa, a kosmyki się nie plączą. Wiele osób obawia się nieprzyjemnego zapachu. Należy jednak mieć na uwadze to, że bardzo szybko się on ulatnia.
 • Płukanka cytrynowa – podobne właściwości można osiągnąć dzięki kwaśnej płukance cytrynowej. Jej dużą zaletą jest to, że nie wymaga spłukiwania, a witaminy zawarte w owocu odżywiają strukturę włosa.
 • Płukanka rozmarynowa – wygładzenie, nabłyszczenie i ułatwienie rozczesywania można osiągnąć dzięki zastosowaniu płukanki rozmarynowej. Dodatkowo, złagodzi ona podrażnienia i poprawi kondycję skóry głowy.

Na czym polega olejowanie?

Olejowanie włosów jest uniwersalne i można wykonywać je na praktycznie każdych włosach. Jego wykonywanie zaleca się w szczególności osobom, które zmagają się z niesfornymi i napuszonymi kosmykami. Warto mieć jednak na uwadze, że aby oleje zagwarantowały oczekiwany efekt, powinny być stosowane regularnie. Pierwszym wariantem jest wtarcie oleju we włosy na sucho. Po kilku godzinach, całość wystarczy zmyć szamponem i wodą. Nieco bardziej spektakularne efekty gwarantuje jednak olejowanie na mokro.

Bez względu na metodę, zawsze na początek należy rozczesać włosy, olejek rozprowadzić na całej długości, włosy przeczesać grzebieniem i upiąć w kok. Minimalny czas, po którym można zmyć olej, wynosi 30 minut. Warto pamiętać o tym, że olejowanie włosów nie tylko jest dobrym sposobem na stylizację bez wykorzystania temperatury. Wiąże się z wieloma innymi korzyściami! Można do nich zaliczyć m.in. odżywienie, wzmocnienie cebulek, regulację wydzielania sebum czy niwelowanie stanów zapalnych skóry głowy. Włosy stają się też zabezpieczone przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych.

Istnieje wiele ciekawych sposobów stylizowania prostych włosów bez użycia ciepło. Warto je wypróbować, aby nie obciążać kosmyków zbyt częstym stosowaniem prostownicy, lokówki czy suszarki.

Przeczytaj także:

  1. Bezsenność – jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?
  2. Jak dieta wpływa na jakość naszego snu? Fakty i porady
  3. Zdrowy sen dziecka – na co zwrócić uwagę