Istnieje wiele stereotypów, które kształtują się w naszym społeczeństwie oraz w naszej świadomości latami. Stają się elementem codziennych zachowań i postaw wobec nowych rzeczy. Wielu z nas przekonanie o prawdziwości stereotypów wynosi z domu lub rodziny. W szczególności dotyczy to zdrowego sposobu odżywiania. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie z nich są prawdziwe.

7 najpopularniejszych mitów dotyczących zdrowego odżywiania

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Wiąże się to z szukaniem informacji o tym, jakie produkty są najzdrowsze. Niestety, o wiele za często możemy natknąć się na mity żywieniowe. A jakie z nich są najpopularniejsze?

Mit 1 – gluten jest szkodliwy

W ostatnim czasie powstała moda na wykluczanie glutenu z jadłospisu. Jest ona zgodna z teorią, że gluten szkodzi oraz dzięki temu jesteśmy w stanie schudnąć czy poprawić swoje samopoczucie. Jednak jak się okazuje, jeśli nie ma żadnych wskazań medycznych na wykluczenie glutenu z diety, to jest to szkodliwy mit żywieniowy. Wówczas unikamy wielu produktów, które zawierają cenne witaminy i składniki mineralne, a to prowadzi do licznych niedoborów.

Najpopularniejsze mity dotyczące zdrowego odżywianiaMit 2 – owoce i soki można spożywać bez ograniczeń

Każdy z nas wie, że owoce zawierają wiele witamin i minerałów, jednak czy oznacza to, że możemy je spożywać bez ograniczeń? Jak się okazuje, niekoniecznie. Wynika to z obecności fruktozy, czyli cukru prostego, który jest obecny w owocach. Spożywając go w nadmiarze, możemy doprowadzić do rozwoju otyłości czy cukrzycy typu II. Negatywnie wpływa także na układ krążenia oraz wątrobę. Pamiętajmy zatem, aby spożywać owoce w rozsądnej ilości.

Mit 3 – szpinak jest bogaty w żelazo

Ciągle powtarza się, że szpinak jest bogaty w żelazo, przez co obowiązkowo powinien znaleźć się w diecie osób cierpiących na anemię. Mit ten powstał przez zwykłą, ludzką pomyłkę, gdyż przecinek dziesiętny postawiono o jedną cyfrę za daleko. Oczywiście nie da się zaprzeczyć – szpinak zawierać żelazo, jednak znajdziemy produkty, które dostarczą nam tego pierwiastka w o wiele większej ilości. Do nich zalicza się m.in. chude mięso, żółtka jaj, kakao, orzechy, pestki dyni czy truskawki.

Mit 4 – kawa to szkodliwa używka

Liczne badania naukowe wskazują, że kawa nie jest szkodliwą używką i jeśli tylko nie mamy żadnych przeciwwskazań, to warto sięgnąć po ten napój! Dzięki zawartej w niej kofeinie poprawia się nasza koncentracja oraz proces uczenia u osób niewyspanych. Są również doniesienia, że obniża ryzyko cukrzycy, pozytywnie wpływa na wątrobę oraz zmniejsza ryzyko m.in. choroby Parkinsona czy Alzheimera. Pamiętajmy jednak, aby spożywać ją w rozsądnych ilościach oraz w rozsądnych godzinach.

Mit 5 – cytrusy to główne źródło witaminy C

Co robimy, jeśli chcemy zwiększyć podaż witaminy C? Oczywiście sięgamy po owoce cytrusowe! Cytryna czy pomarańcza to z pewnością pierwsze przykłady, jakie nasuną się nam na myśl. Oczywiście zawierają one sporo witaminy C – około 40-60 mg, jednak są inne produkty, które wyróżniają się o wiele większa jej ilością. Jest to przede wszystkim dzika róża (250-800 mg), a także czarna porzeczka, pietruszka oraz papryką.

Mit 6 – oliwa z oliwek to najzdrowszy tłuszcz

Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że oliwa z oliwek jest zdrowa. Zawiera cenne jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które znacząco wpływają na kondycję m.in. układu sercowo-naczyniowego czy układu nerwowego. Jednak są również inne zdrowe tłuszcze, w tym oleje z pestek i nasion, a także tłuszcze z awokado czy orzechów. One również powinny być uwzględnione w naszej diecie.

Mit 7 – omijanie posiłków wspomaga odchudzanie

Osoby na redukcji często myślą, że omijanie posiłków pomaga w odchudzaniu – w końcu obcinamy kalorie! Jak się okazuje, to tak nie działa. To właśnie regularne dostarczanie organizmowi energii ma korzystniejszy wpływ na spalanie tłuszczu. Wynika to z faktu, iż spożycie obfitego posiłku po długiej przerwie skutkuje gwałtownym wzrostem poziomu insuliny. Przekłada się to na pobudzenie produkcji kwasów tłuszczowych i ich wzmożone magazynowanie, a tym samym odkładanie się kolejnych warstw tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy również, że zasada „nie można jeść po 18” jest już dawno nieaktualna. Zaleca się, aby ostatni posiłek, najlepiej lekkostrawny, spożywać 2-3 godzin przed snem.

Czym kierować się przy kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych?

Świadome kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia w przyszłości chorób cywilizacyjnych. A o czym warto pamiętać? Do najważniejszych kwestii zalicza się tutaj:

  • spożywanie mniejszych posiłków, ale częściej – najlepiej, aby spożywać pięć posiłków dziennie o regularnych porach, gdyż mniejsze porcje są łatwiej trawione,
  • jedzenie drugiego śniadania – postawmy tutaj na zdrowy i odpowiednio zbilansowany posiłek, a nie słodką przekąskę,
  • niezajadanie stresu i smutku – należy wypracować sobie nawyk, że jedzenie to nie kara ani nagroda.

Jak się okazuje, przy kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych dużą rolę odgrywa także zdrowy sen. Szacuje się, że niskiej jakości wypoczynek przekłada się na zwiększone uczucie głodu od rana oraz mniejsze ilości wydatkowanej energii czy spalonej tkanki tłuszczowej. Negatywnie wpływa również na układ pokarmowy oraz metabolizm. Zadbajmy zatem o komfortowe warunki do wypoczywania i zainwestujmy w wysokiej jakości materace www.sennamaterace.pl/114-materace-100×200. Pamiętajmy jednak, aby dopasować je do osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika!

Tak naprawdę tylko specjalistyczna wiedza z danego obszaru pozwala nam podejmować świadome wybory. Warto zatem zweryfikować najbardziej popularne stereotypy dotyczące zdrowego odżywiania.

Przeczytaj także:

  1. Dlaczego organizm potrzebuje snu?
  2. Jaki materac dla osób z nadwagą? Wskazówki doboru materacy dla osób puszystych
  3. Materac dla studenta – jak wybrać właściwy?