Przeziębienie wiąże się nie tylko z ogólnym pogorszeniem samopoczucia, ale także z innymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jedną z nich jest często ból gardła. Może on wzbudzać dyskomfort, a nawet utrudniać swobodne mówienie. Dowiedz się, czy możliwe jest poradzenie sobie z bólem gardła domowymi sposobami!

Z czego wynika ból gardła?

Nie można ukryć, że ból gardła jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, z jaką możemy się zetknąć. Z tego względu też istnieje wiele powodów, z których może się pojawić. Czasem ciężko ocenić, co dokładnie jest przyczyną choroby. W sezonie jesienno-zimowym prawdopodobieństwo złapania infekcji, na której skutek pojawi się ból gardło, jest bardzo wysokie. Może być to objaw innych chorób, takich jak przeziębienie czy grypa. Niezwykle silny ból gardła występuje również przy anginie, czyli zapaleniu gardła. W tym wypadku oprócz drapania i bólu pojawia się też osłabienie, gorączka oraz stan zapalny migdałków. Pamiętajmy jednak o tym, że ból gardła może być wynikiem innych czynników. Musimy liczyć się z nim w momencie, w którym palimy papierosy. Dym papierosowy podrażnia gardło i może wywoływać kaszel. Podobne skutki będzie miało częste przebywanie w zadymionych miejscach albo takich, w których powietrze jest bardzo suche. Jeśli jesteśmy narażeni na któryś z tych objawów, powinniśmy mieć się na czujności. Zwróćmy uwagę na to, czy nasze gardło nie jest zaczerwienione i opuchnięte. Zaobserwujmy też ewentualne dodatkowe sygnały, takie jak kaszel, chrypka czy ból przy przełykaniu. Ich pojawienie się to znak, że zdecydowanie warto sięgnąć po domowe sposoby na ból gardła.

Nawilżenie powietrza

Wiemy już, że suche powietrze jest jednym z czynników, które mogą wywołać dolegliwości gardła. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy sobie skutecznie poradzić z tym problemem. Możliwe jest to nawet w czasie zimy, gdy częściej włączamy ogrzewanie i odkręcamy kaloryfery. W tym okresie szczególnie powinniśmy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który sprawi, że powietrze w naszym domu nie będzie suche. Wpłynie to korzystnie nie tylko na oddychanie, ale i na stan naszego gardła. Jeśli jednak nie mamy takiego urządzenia, możemy po prostu położyć mokre ręczniki na kaloryferach. Zadziałają one w podobny sposób.

Domowe sposoby na ból gardłaPłukanie gardła

Płukanie gardła to coś, o co koniecznie trzeba zadbać, jeśli doświadczamy różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Możemy przygotować roztwór z soli fizjologicznej lub z rumianku, szałwii bądź tymianku. Produkty te mają właściwości odkażające i skutecznie poradzą sobie z bakteriami i drobnoustrojami. Oprócz tego zmniejszą obrzęk gardła. Płukanki możemy wykonywać kilka razy dziennie. Jest to dobry i bezpieczny sposób również dla dzieci.

Gorące napoje

Odpowiednie nawodnienie jest zawsze istotne, ale podczas bólu gardła jego rola zwiększa się jeszcze bardziej. Im więcej pijemy, tym śluz zgromadzony w naszych drogach oddechowych może się bardziej rozrzedzić. Zapobiegamy też nadmiernemu wysuszeniu gardła i spotęgowania kaszlu. Świetnie sprawdzą się wszelkie gorące napoje, które dodatkowo nas rozgrzeją. Postawmy nie tylko na wodę, ale i na herbaty czy zupy. Możemy też pokusić się o dodatki takie jak miód czy czy imbir, które również są polecane na ból gardła. Miód wyróżnia się właściwościami przeciwbakteryjnymi, a do tego łagodzi ból. Imbir za to działa przeciwzapalnie, zapobiegając infekcjom. Dzięki niemu możemy znacząco skrócić czas choroby. Zarówno miód, jak i imbir sprawdzą się przy przyrządzaniu rozgrzewającej herbaty. W sezonie jesienno-zimowym będzie to idealny napój!

Produkty spożywcze

To, co jemy, również może wpłynąć na stan naszego gardła. Zwróćmy na to uwagę, jeśli nabawimy się tej dolegliwości. Produkt, po który koniecznie powinniśmy sięgnąć, to czosnek. Posiada on wiele zalet – cechuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi, przeciwbakteryjnymi oraz antyseptycznymi. Złagodzi ból gardła, a do tego zapobiegnie rozpowszechniania się infekcji. Pamiętajmy o tym, że aby skorzystać z tego działania, należy pokroić, zmielić lub zmiażdżyć czosnek. Tylko wtedy wytwarza on składnik, który wpływa pozytywnie na nasze drogi oddechowe.

Jak spać z bólem gardła?

Kiedy zmagamy się z infekcją, która wywołuje ból gardła, musimy być przygotowani na to, że będzie on męczyć nas nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. Jeśli nie zrobimy nic, aby go złagodzić, dyskomfort się nie zmniejszy. Nie można ukryć, że może to skutecznie utrudnić nam spokojny wypoczynek. Czując drapanie w gardle, nie będziemy mogli się zrelaksować i odprężyć. Możemy doświadczyć problemów z zaśnięciem. Rano najpewniej obudzimy się równie zmęczeni jak wtedy, gdy kładliśmy się spać. Jeśli taka sytuacja będzie powtarzać się przez dłuższy czas, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak na przykład bezsenność. Aby do tego nie doprowadzić, warto zadbać o swój komfort. Przed pójściem spać poświęćmy czas na to, aby przepłukać gardło wodą z solą, która złagodzi ból. Powinniśmy też upewnić się, że w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura – powietrze nie może być za suche, ponieważ może to wzmóc kaszel i drapanie. Przyrządźmy sobie ponadto herbatę z miodem, która nas rozgrzeje, a do tego złagodzi ból. Możemy też upewnić się, że podłoże, na którym śpimy, jest do nas dopasowane i nie powoduje dodatkowych trudności ze snem. Materac powinien być wygodny i solidny. Ważne, aby prawidłowo podtrzymywał nasze ciało. Jeśli nasz dotychczasowy model się nie sprawdza, to znak, aby zaopatrzyć się w nowy produkt. Dla osób śpiących w pojedynkę idealnie nadadzą się modele z kategorii https://sleepinghouse.pl/157-materace-80×190-cm. Zapewnienie sobie komfortowej powierzchni da nam pewność, że nawet w razie choroby będziemy mogli się zrelaksować i w pełni wypocząć.

Każdy, kto zmagał się z chorym gardłem, wie, że to nic przyjemnego. Dolegliwość ta powoduje silny ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie zwlekajmy z tym, aby ją złagodzić – nawet jeśli nie mamy przy sobie odpowiednich leków, możemy skorzystać z domowych sposobów na ból gardła, które na pewno przyniosą nam ulgę!