Jak wiele materacy należy obejrzeć, poznać, także empirycznie, leżąc na nich przez chwilę, jak wiele musimy wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru najlepszego dla nas materaca? Cóż, jednak trochę wiedzieć trzeba, mieć przynajmniej ogólne rozeznanie w typach materacy. Częścią niezbędnych informacji są te, które dotyczą materacy kieszeniowych – to być może obecnie typ najpopularniejszy. Materace kieszeniowe stają się więc tematem, który w tym artykule podejmiemy z całą powagą, lecz też prosto i przejrzyście. Postaramy się ukształtować Państwa opinię o materacach kieszeniowych, wybór zaś należy już do Was.
Materac kieszeniowy – co warto o nim wiedzieć?
Najważniejsze na początek: materace kieszeniowe stanowią rodzaj materacy sprężynowych. Ale jest to udoskonalona wersja od dawna produkowanych materacy ze sprężynami. Wyjątkowość materaca kieszeniowego polega na znaczeniu dookreślającego słowa „kieszeniowy”. Najprościej: w materacu kieszeniowym każda sprężynka jest umieszczona w wydzielonej specjalnie przestrzeni swojej pracy (przyjmowania nacisku ciała), właśnie w tzw. „kieszeni”. Jakie jest znaczenie tego nowego rozwiązania. Dość duże, ponieważ dzięki takiej budowie nawet ograniczone do centymetrów obszary powierzchni materaca zachowują się niezależnie, kieszenie ze sprężynami są autonomiczne, zatem rozmieszczenie masy ciała na materacu jest znacznie bardziej dokładne. Oczywiście skutkuje to zwiększeniem komfortu, materac kieszeniowy jest responsywny i odpowiada tak samo dobrze na niewielki nacisk dłoni, jaki i większy nacisk np. górnych partii ciała czy środka ciężkości w okolicach bioder. Nieco metaforycznie można skonkludować, że materac kieszeniowy to kilkadziesiąt materacy sprężynowych, z których każdy reaguje osobno. Istnieją bardzo skomplikowane wzory obrazujące ten stan rzeczy: w obrazowaniu używa się wektorów i bada się rozkład masy na powierzchni materaca. Widzimy wtedy, że w materacach kieszeniowych ten współczynnik jest znacznie poprawiony – ciężar zostaje przyjęty łagodniej, delikatniej, bardziej precyzyjnie.
Kto powinien spać na materacu kieszeniowym?
Materace kieszeniowe są dużym krokiem naprzód. Nie rezygnuje się tu ze sprężyn, jedynie udoskonala się dobrze znaną i sprawdzoną konstrukcję. Dlatego ich zastosowanie najczęściej określa się jako ze wszech miar uniwersalne i proponuje zróżnicowanej grupie użytkowników. Kilka przykładów: małżeństwo sypiające razem, w którym jego i jej waga różnią się znacznie. Na zwykłym materacu osoba cięższa „wypchnęłaby” osobę lżejszą, ale ponieważ w materacach kieszeniowych rozkład masy jest równomierny, zatem będą one znakomite dla par. Inny przykład: jaki materac powinna wybrać osoba ze schorzeniami kręgosłupa? Wielu specjalistów wskaże właśnie na materac kieszeniowy, który zapewni doskonałe podparcie na całej długości ciała i będzie działał leczniczo (porównywalnie z materacami leczniczymi). Ale najczęściej ten rodzaj materaca jest wybierany po prostu przez osoby, które chcą zadośćuczynić swojej potrzebie komfortu, zdrowego snu, zrozumiałej potrzebie wygody miejsca, w którym spędzamy przecież pół naszego życia.
Co odróżnia materace kieszeniowe od materacy sprężynowych?
Materace kieszeniowe są nowoczesnym rozwinięciem koncepcji materacy sprężynowych. Oprócz wyodrębnionych kieszeni posiadają także innego typu sprężyny, które są mniejsze, lepiej skonstruowane i włączone w projekt materaca w znacznie większej ilości. Należy się spodziewać, że obserwowany rozwój w tej dziedzinie (ale też opinie klientów o materacach kieszeniowych!) zakończą chyba epokę zwykłych „sprężynówek”, bo dlaczego ta epoka ma trwać, gdy jest dostępne rozwiązanie lepsze?
Nie jesteśmy gołosłowni. Takie naprawdę lepsze rozwiązanie proponuje na przykład materac kieszeniowy Hilding Cha-Cha (ten znakomity szwedzki producent, który obsługuje cały glob w pierwszorzędne materace już od czterech pokoleń – słynny Hilding – ma pewną skłonność do nazywania swoich materacy nazwami tańców…). Jaki materac do spania? Może właśnie Cha-Cha, ponieważ niewiele materacy może pochwalić się tak dobrym parametrem elastyczności punktowej. Znajdziemy w tym modelu aż 7 stref twardości związanych z (bardzo cichą!) pracą sprężyn. Nawet leżąc blisko siebie nie będziecie sobie przeszkadzać – Cha-Cha prawie nie przenosi drgań, dlatego polecany jest parom. Zwarta i solidna konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona, a hybrydyczne dodanie warstw pianki Velvet Touch oraz zaopatrzenie w znakomite pokrowce – wieńczą dzieło. Materac można rolować i prac. 15 lat gwarancji to standard Hilding.
Jakie materace kieszeniowe Hilding warto wybrać?
Po przedstawieniu znakomitego Cha-Cha nie wychodzimy z rytmów tanecznych, gdyż chcielibyśmy Państwu przedstawić także Fandango oraz Pasodoble (również od Hilding), dwa wspaniałe materace kieszeniowe.
Pasodoble spodoba się każdemu, kto pod sobą lubi czuć nieco twardsze podparcie. Takie lekkie utwardzenie jest korzystne zdrowotnie również dla osób starszych lub z problemami ortopedycznymi. Pasodoble to taki materac kieszeniowy, który przyjmie nawet profesjonalnego lekkoatletę po całodziennym treningu i zapewni mu właściwą regenerację. Naturalne tworzywa jak mata kokosowa i preparowane nici agawy zapewniają stabilność, ale działają też bakteriobójczo (higienicznie). Jednakże sercem tego materaca są doskonałe kieszenie ze sprężynami. Takie złożenie warstw jest unikalne i niełatwe do uzyskania (złożony proces produkcji), ale Hilding tę jakość oferuje w naprawdę uczciwych cenach. Należy podkreślić: Hilding Pasodoble zwycięsko wyszedł z laboratoryjnych testów instytutów zdrowia; produkt ten osiągnął rangę wyrobu medycznego. (Pasodoble posiada też gwarancję 15 lat wystawioną przez Hilding).
Jeszcze jedna świetna odpowiedź na pytanie: jaki materac kieszeniowy wybrać? Przedstawiamy nowy model Hilding Fandango. Spotykamy się tu z atestowanym wyrobem medycznym w klasie I – to najlepsze rekomendacje dla materacy w ogóle, najwyższy poziom jakości, ale dopowiedzmy jeszcze kilka słów o niezwykłości Fandango, bo warto. Otóż profilaktyczne właściwości tego materaca posiadają empiryczne potwierdzenia. Wady postawy albo się nie rozwijają, albo mają skłonność do zanikania, kiedy śpimy na Fandango. Pomyśl, co stanie się z Twoim kręgosłupem, kondycją, zdrowiem ogólnym, gdy przez np. dwa lata będziesz zasypiał na Fandango – powiemy: będziesz zdrowszy i będziesz się lepiej czuł. To jest właśnie ta stawka, którą wygrywają najlepsze materace kieszeniowe – stawka najwyższa: nasze zdrowie. I kilka szczegółów technicznych na koniec: stopień dopasowania do ciała jest w tym materacu najwyższy, jest to materac delikatnie twardszy, w jego budowie zastosowano także nowe odmiany lateksu syntetycznego.
Materace kieszeniowe – zalety i wady
Bardzo wiele zależy zarówno od producenta jak i od samej kieszeniowej konstrukcji. Pokazaliśmy materace Hilding, czyli przykłady wzorcowe, kiedy producent jest poświadczoną gwarancją jakości. Jednak w materacach kieszeniowych nawet u producentów niższej rangi nie powinniśmy spotkać znanego ze starych „sprężynowców” dźwięku ugniatania zwojów sprężyn podczas zmiany pozycji. Zaletą jest również solidność i trwałość szkieletu kieszeniowego materaca. W sztuce tworzenia zdrowych, bezpiecznych i ultrawygodnych materacy zawsze najważniejsza jest ta warstwa, gdzie nasza skóra styka się z powierzchnią materaca. Przy zaawansowanych modelach odpada też pytanie „materac piankowy czy kieszeniowy?”, bowiem te naprawdę warte polecenia prawie zawsze są nieco hybrydowe i używają dobrych pianek. A to miejsce, gdzie skóra styka się z powierzchnią materaca, jest zarówno przeżywanym przez nas wrażeniem przyjemności, ale też matematycznie obliczonym i zaprojektowanym rozprowadzeniem masy ciała. Materace kieszeniowe radzą sobie świetnie w każdych warunkach.
Przeczytaj także: Materac o właściwościach zdrowotnych, czyli jaki?