Urządzanie sypialni to niezwykle przyjemna czynność. Wybór dodatków, w tym zasłon, obrazów, koców czy poduszek ma niezwykle istotny na wpływ na styl oraz klimat wnętrza. Jednak sypialnia to pomieszczenie, w którym głównie spędza się czas śpiąc, a więc przede wszystkim powinniśmy się skupić na odpowiedniej jakości łóżku oraz niezwykle wygodnym materacu. Czym się kierować przy jego wyborze?

 

Jak wybrać materac?

Materac to wyjątkowy przedmiot, ponieważ to od niego zależy jakość naszego snu, jego efektywność oraz odczuwalny komfort. Warto zatem zadbać, aby był on wykonany z najlepszych materiałów i… no właśnie. Wielu z nas nie wie, czym kierować się wybierając materac do snu, jednak pomóc w tym może poniższa ściąga:

  • rozmiar materaca – długość (która zależy od wzrostu) oraz szerokość (która zależy od tego, czy śpimy sami czy z partnerem),
  • wysokość materaca – jest ona uzależniona od rodzaju łóżka oraz stelaża,
  • twardość materaca – na podstawie wagi oraz indywidualnych preferencji,
  • stan zdrowia – dla osób z problemami z kręgosłupem oraz alergików polecane są inne rodzaje materacy,
  • dla kogo – najczęściej inne materace polecane są dla dzieci, inne dla dorosłych i seniorów.

 

Materac piankowy – wady i zalety

Materac piankowy czy lateksowy - który warto wybrać?Materac piankowy zbudowany jest z wkładu, którego głównym komponentem jest innowacyjnie wykonana pianka. Odpowiada ona za niebywałe dopasowywanie się do ciała użytkownika, doskonale podpiera i stabilizuje kręgosłup, może też w czasie snu przyjemnie otulać (jeśli wybierzemy model z pianką termoelastyczną). Wyjątkowym atutem piankowego wypełnienia jest fakt, że jest stosunkowo  lekki, co znacząco ułatwia transport oraz obracanie, a tym samym i zachowanie odpowiedniej higieny. Pianka używana w aktualnie produkowanych materacach jest trwała oraz przy odpowiednim użytkowaniu materaca nie ulega odkształceniom. Jednak materac ten nie jest bez wad, ponieważ dla osób preferujących twardsze podłoże może być zbyt miękki. Nie każdemu także odpowiada komfort, jaki zapewnia pianka – zwłaszcza jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do spania na materacach sprężynowych.

 

Materac lateksowy – wady i zalety

Materac lateksowy podziela niemalże wszystkie cechy materaca piankowego, z uwagi na co również zaliczany jest do tej kategorii. Warto jednak zaznaczyć, że zastosowano w nim inny surowiec. Naturalnego pochodzenia mleczko kauczukowe posiada właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu idealnie chroni przed gromadzeniem się i rozwojem alergenów wewnątrz materaca. Dzięki swojej porowatej strukturze doskonale usprawnia cyrkulację powietrza, pozwalając utrzymać prawidłowy poziom wilgoci oraz korzystnie wpływając na krążenie krwi w organizmie. Jednak i te materace do łóżka nie są bez wad, ponieważ są o wiele twardze, cięższe i droższe niż materace piankowe.

Zarówno materace piankowe, jak i materace lateksowe posiadają liczne zalety. Ich zakup jednak zależy od naszych potrzeba i preferencji, ponieważ tylko wtedy materac będzie odpowiednio spełniał swoje zadanie.

Przeczytaj także: Wybór materaca przy bólach pleców