Nie można ukryć, że psy to bardzo energiczne stworzenia. Uwielbiają aktywność fizyczną i różnego rodzaju wyzwania. Nic dziwnego, że kiedy dopada ich nuda, może być to dla nich niezwykle nieprzyjemne. Czy da się to powstrzymać? Dowiedz się, jak zająć się psem, aby się nie nudził!

Dlaczego warto zająć psa różnymi aktywnościami?

Psy to wulkany energii, które uwielbiają oddawać się różnym aktywnościom. To coś, co po prostu mają to w naturze. Z tego względu tak przepadają za różnymi wyzwaniami. Nierzadko też oddają się węszeniu, które pozwala wykorzystać im ich wspaniały węch. Warto jednak mieć na uwadze, że zabawy z psem mogą być zdecydowanie bardziej interesujące i wymagające niż po prostu aportowanie czy bieganie po podwórku. Jeśli postawimy na bardziej angażujące i skomplikowane zajęcia, mamy większe szanse na to, że zwierzak spędzi nad nimi więcej czasu, co oznacza, że bardziej się zmęczy. Będzie to wspaniały sposób na to, aby poskromić nudę i zapewnić ekscytację, dzięki której będziemy mogli zobaczyć, że nasz pies jest zadowolony i szczęśliwy. Bez wątpienia każdy pupil wymaga czegoś takiego, jako że zabawy świetnie zaspokajają ich różne potrzeby.

Psie aktywności sprawdzą się nie tylko do pozbycia się znudzenia. Okażą się wspaniałą pomocą do walki z samotnością. Jeśli nasz zwierzak jest pozostawiony sam sobie, a nie ma nic, czym mógłby się zająć bądź dostarczyć sobie jakichś bodźców, ryzykujemy tym, że szybko dopadnie go przygnębienie. Znacznie bardziej będzie odczuwać samotność i tęsknotę niż ten pupil, który ma zapewniony dostęp do najróżniejszych aktywności. Może też mieć problemy ze stresem, którego nie ma w żaden sposób zmniejszyć. Czasem zdarza się tak, że psy, które są same, a sobie z tym nie radzą, wyładowują się na otoczeniu – gryzą i niszczą domowe rzeczy. Nierzadko też głośno wyją, co może być nieprzyjemne nie tyle dla nas, co dla naszych sąsiadów, którzy są zmuszeni słuchać ich aż do momentu, w którym nie wrócimy z pracy. W tym wypadku zdecydowanie warto wdrożyć różne aktywności do życia psa, które pomogą mu skutecznie zająć czas, a do tego zminimalizować negatywne skutki rozłąki.

Jak zająć się psem, by się nie nudził?Czym jest stymulacja psychiczna psa?

Stymulacja psychiczna psa powinna być bardzo istotnym elementem jego wychowania. To potrzeba intensywnego myślenia i wykorzystywania swoich zmysłów. Jeśli nie jest odpowiednio zaspokajana, może być to niekorzystne dla zwierzaka. To w końcu dzięki niej pies może pobudzić swój umysł i prawidłowo się rozwijać. Stymulację psychiczną możemy zapewnić poprzez różnego rodzaju zabawy, które sprawdzą się zarówno dla starszych, jak i młodszych piesków. Jedną z zabaw, która oprócz wykorzystania wysiłku psychicznego, pozwala również pogłębić więź opiekuna ze zwierzęciem, jest nauka komend. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie „siad”, „podaj łapę” bądź „zostań”. Dzięki nim pies łatwiej i szybciej potrafi się skupić, a do tego poznaje zasady samokontroli i staje się bardziej posłuszny. Aby jednak wykonać tę aktywność, potrzebny jest opiekun. Na szczęście istnieje wiele różnych zajęć, których pies może oddać się samemu.

Jakie zabawy dla psa?

Jeśli nasz pies spędza dużo czasu samemu, warto zainwestować w kilka rzeczy, które umilą mu ten to oczekiwanie. Bez wątpienia przydatny będzie gryzak – to zabawka, dzięki której pies zaspokaja swój odruch gryzienia, nie niszcząc domowych rzeczy. Gryzak ponadto pomoże w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, skutecznie pozbywając się kamienia z zębów. Ważne, aby dopasować twardość i wielkość gryzaka do naszego pupila. Innym produktem, który nasz pies zdecydowanie polubi, to tzw. snackball, czyli specjalna piłka, w której ukryte są smakołyki. Zwierzak ma za zadanie je z niej wyciągnąć, tocząc ją przed siebie. To wspaniały sposób na to, aby nauczyć psa wolniejszego tempa jedzenia, a także skutecznie go czymś zająć. Równie dobrze sprawdzą się maty do wąchania bądź wylizywania. Korzystając z nich, zwierzak się nie nudzi, a do tego naturalnie się wycisza i uspokaja.

Spacery

Nie ma wątpliwości, że spacer to jedna z najbardziej ulubionych części dnia psa. To moment, którego wyczekuje z utęsknieniem. Podczas spaceru pies może wykorzystać swoją energię, a także zadbać o stymulację umysłową. Najlepszą formą tej aktywności będzie tzw. aktywny spacer, podczas którego zwierzak będzie miał przyzwolenie na węszenie i poszukiwanie. Dzięki temu wróci z przechadzki zmęczony, ale szczęśliwy. Warto od czasu do czasu zmieniać trasę spaceru, aby umożliwić mu poznawanie nowych zapachów i bodźców. Jeśli nie mamy czasu na to, aby zabierać psa na spacer, możemy skorzystać z usług petsittera. To osoba, która zajmie się pupilem podczas naszej nieobecności. Wyprowadzi go na spacer, a do tego zapewni mu różnego rodzaju aktywności. Dzięki obecności drugiego człowieka pies zdecydowanie lepiej poradzi sobie z tęsknotą i poczuciem nudy.

Jak zadbać o to, aby pies nie wyrządzał zniszczeń?

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, u psa, który nie radzi sobie z rozłąką, a jest pozostawiony sam sobie, można zauważyć różne problematyczne zachowania. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez długi czas, może być to szczególnie przykre dla opiekuna, który, przychodząc do domu, często natyka się na mnóstwo zniszczonych przedmiotów. To między innymi z tego powodu stymulacja psychiczna psa i zapewnienie mu zajęcia jest tak ważne. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych skutków samotności psa. Przekonamy się, że zaprzestał gryzienia nóżek od stołu czy też niszczenia śmieci. Jeśli oprócz tego chcemy mieć stuprocentową pewność, że w domu z psem zachowamy higienę, możemy zainwestować w różnego rodzaju przydatne elementy. Będą one szczególnie istotne w sypialni, w której najbardziej zależy nam na utrzymaniu czystego i świeżego otoczenia. Pomoże nam w tym ochraniacz bawełniany, który zapobiegnie rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Sprawdzi się też w razie, gdyby nasz pupil wskoczył na nasze łóżko – dzięki niemu nie musimy obawiać się o zniszczenie czy zabrudzenie materaca, który w końcu jest najważniejszym przedmiotem w całej sypialni. Nowe, innowacyjne modele materacy dostępne są teraz na stronie www.hilding.pl.

Znajomość ciekawych i angażujących aktywności dla psów zdecydowanie okaże się przydatna. Jeśli zajmiemy się naszym psem i zapewnimy mu zajęcie, ułatwimy mu przebywanie samemu i poradzenie sobie z tęsknotą, a do tego damy szansę na ćwiczenie swoich zmysłów i umiejętności.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.