Podjęcie decyzji o studiowaniu na uczelni wyższej wiąże się z wieloma ważnymi wyborami, a jednym z nich jest wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania. W okresie studiów przyszli absolwenci mają do wyboru różnorodne opcje zakwaterowania, a jedne z najpopularniejszych miejsc, to akademik lub wynajęcie mieszkania. Obie te możliwości mają swoje zalety i wady, które wpływają przede wszystkim na jakość życia. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania może znacząco wpłynąć na komfort, samodzielność, a nawet akademicki rozwój studenta! W tym artykule dowiesz się, gdzie najlepiej zamieszkać podczas studiów, więc jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu!

Gdzie najlepiej zamieszkać na studiach?

Wybór najlepszego miejsca zamieszkania na studiach jest bardzo indywidualny, a zależy między innymi od preferencji, budżetu czy dostępności danego miejsca w preferowanej lokalizacji. Poniżej przeczytasz o wadach i zaletach różnych miejsc, w których możesz zamieszkać podczas studiów!

Akademik czy mieszkanie - gdzie najlepiej zamieszkać na studiach1. Akademik uczelniany:

  • zalety – pierwszą zaletą akademików uczelnianych jest bliskość do uczelni, co pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze na dojazdach. Są doskonałą opcją dla osób, które chcą poznać wielu nowych ludzi, dzielić się doświadczeniami akademickimi i społecznymi oraz cenią atmosferę akademicką. Jeszcze innym atutem akademików jest różnorodna pomoc i wsparcie oraz udogodnienia dla studentów.
  • wady – największą wadą akademików uczelnianych jest to, że nie ma w nich dużej prywatności. Dodatkowo w takich miejscach trudno o ciszę, więc jeśli wiesz, że uczyć możesz się tylko w ciszy, to akademik nie jest raczej dla Ciebie, chociaż możesz chodzić w tym celu do bibliotek i czytelni! Uprzedzamy również, że pokoje w akademikach dwu, trzy, a nawet czteroosobowe.

2. Pokój w mieszkaniu:

  • zalety – pokój w mieszkaniu może zapewnić przede wszystkim większą prywatność i spokój niż akademik. Jeśli jesteś introwertykiem, to mniejsza ilość osób w mieszkaniu będzie tylko zaletą. Wynajęcie pokoju w mieszkaniu jest również dużo tańsze niż płacenie za całe mieszkanie.
  • wady – współdzielenie mieszkania z innymi osobami może wymagać dużej ilości kompromisów i dostosowania się do różnych stylów życia. Możesz spodziewać się, że współlokator będzie głośno słuchał muzyki lub zaprosi do swojego pokoju znajomych i będzie całkiem głośno.

3. Wynajęcie mieszkania:

  • zalety – wynajmowane mieszkanie daje z całą pewnością największą samodzielność i swobodę w zarządzaniu swoim życiem. Możliwość wyboru współlokatorów lub zamieszkanie w pojedynkę i dostosowanie mieszkania do swoich preferencji jest na pewno dużym plusem.
  • wady – wynajmowanie mieszkania może być dużo bardziej kosztowne niż nasze dwie poprzednie propozycje. W niektórych miastach rynek nieruchomości nie pozwala na znalezienie odpowiedniego mieszkania w naszym budżecie, dlatego należy to również wziąć pod uwagę.

4. Akademik prywatny:

  • zalety – akademik prywatny łączy pewne zalety akademika uczelnianego, tj. atmosferę akademicką oraz większą ilość osób, z większą prywatnością i samodzielnością. Wynika to z tego, że akademik prywatny składa się z pojedynczych pokoi, które dodatkowo mają prywatne łazienki oraz aneksy kuchenne.
  • wady – akademiki prywatne są zazwyczaj droższe od tradycyjnych akademików, a ich dostępność może być dość ograniczona.

Ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji i możliwości finansowych każdego studenta. Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto zastanowić się nad budżetem, oczekiwaniami co do atmosfery, liczby współlokatorów, poziomem samodzielności, a także dostępnością odpowiednich opcji zakwaterowania w danej okolicy. Wielu studentów zmienia swoje miejsce zamieszkania nawet kilkukrotnie w trakcie studiów, więc zawsze istnieje możliwość dostosowania wyboru do własnych potrzeb i preferencji.

Gdzie najlepiej zamieszkać na studiach? Niestety, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i każdy student musi podjąć tę ważną decyzję samodzielnie. Możemy jednak podpowiedzieć, co powinno znajdować się w miejscu, które wybierzesz. Najważniejszym elementem jest oczywiście łóżko i dobrej jakości materac, o którym przeczytasz więcej na tej stronie: https://sleepinghouse.pl/. Pamiętaj, że rozkładana wersalka nie zastąpi Ci prawdziwego łóżka z materacem, jednak jeśli wynajmiesz miejsce właśnie z kanapą, to możesz śmiało kupić materac nawierzchniowy, odpowiadający wymiarom sofy. O nim przeczytasz więcej tutaj: https://sleepinghouse.pl/artykul/materac-nawierzchniowy-czyli-co-zrobic-gdy-kanapa-jest-niewygodna. Odpowiednim rozmiarem materaca będzie tej o wymiarach 90×200 cm, o którym możesz więcej dowiedzieć się tutaj: https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200. Pamiętaj, że w pokoju powinno znaleźć się również biurko z krzesłem, szafa oraz komoda. Świetnym dodatkiem będzie również regał na książki, ponieważ podczas studiów może się ich sporo uzbierać. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój komfort i nieważne, którą opcję studenckiego mieszkania wybierzesz, z całą pewnością czeka Cię świetna przygoda!