Nie można zaprzeczyć, że ruch wpływa pozytywnie na wiele sfer naszego życia. Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję, sylwetkę, a do tego samopoczucie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że ruch oddziałuje również na nasz sen. Na czym polega jego wpływ? 

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz sen? 

Fakt, że aktywność fizyczna oddziałuje na nasz sen, jest przykładem tego, jak istotny jest ruch w naszym życiu. Aktywność fizyczna, jeśli jest dostosowana do naszego trybu życia, może ułatwić nam zasypianie – sami na pewno doświadczyliśmy chwili, w której po wymęczającym, intensywnym dniu zasnęliśmy dosłownie sekundę po położeniu głowy na poduszce. Oczywiście, nie można wykluczyć sytuacji, w której to trening utrudnia nam zaśnięcie. W większości przypadkach działa jednak pozytywnie.

Wprowadzenie ruchu do naszego życia bezpośrednio przełoży się na nasz sen. Systematyczna i odpowiednia aktywność fizyczna może pomóc nam szybciej zasnąć, a do tego zapewni nam dłuższy sen głęboki, podczas którego będziemy mogli w pełni wypocząć. Nasze ciało w tym czasie może się zregenerować i dojść do siebie po wymagającym dniu.

Co więcej, systematyczne ćwiczenia przyczyniają się do wydzielania hormonów, które poprawiają nasz humor i wprawiają w dobry nastrój. Daje nam to szansę na zminimalizowanie stresu i pozbycie się nieprzyjemnych emocji. Dzięki temu, kładąc się spać, możemy się stuprocentowo zrelaksować. Jeśli zmagamy się z kłopotami ze snem, koniecznie powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną. Treningi pomogą nam nie tylko szybciej zasnąć, ale i skutecznie poprawią nasze samopoczucie.

Dlaczego warto zadbać o aktywny styl życia?

Jak aktywny styl życia wpływa na nasz sen?Poza wspomnianym wpływem na nasz sen aktywny styl życia posiada wiele zalet, które powinny przekonać nas do wdrożenia go do naszej rutyny. Regularna aktywność fizyczna będzie pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie – staniemy się silniejsi, poprawimy naszą kondycję oraz układ odpornościowy. Co więcej, dzięki ćwiczeniom unikniemy bólu, który nasze ciało odczuwa po całym dniu spędzonym w trybie siedzącym. Ruch umożliwi nam zminimalizowanie kontuzji i różnych dolegliwości, a do tego zadba o nasz kręgosłup – wiele ćwiczeń pomoże nam zadbać o poprawną postawę i zdrowe plecy.

Aktywny styl życia często wiąże się z poprawą zdrowia psychicznego. Aktywność fizyczna wzbudza w nas pozytywne emocje i bodźce, które są nam potrzebne do dobrego funkcjonowania. Nierzadko wysiłek to dobry sposób na nerwy czy stres – ćwiczenia pozwalają nam na moment zapomnieć o problemie i spojrzeć na niego z innej perspektywy.

Takie podejście do życia zmotywuje nas do systematycznego dbania o nasze zdrowie. Treningi nie przyniosą efektów bez odpowiedniej diety – wprowadzając więcej warzyw i substancji odżywczych do naszego jadłospisu, szybko zauważymy niezwykle pozytywne zmiany zarówno w naszym ciele, jak i samopoczuciu.

Jak aktywnie spędzać czas?

Pozostaje więc pytanie, jak właściwie możemy aktywnie spędzać czas. Nie ma wątpliwości, że na początku warto nie zamykać się na jedną rzecz, tylko wypróbować kilka różnych dyscyplin. Dzięki temu odkryjemy, co sprawia nam przyjemność i w czym jesteśmy dobrzy, a co nie do końca nam odpowiada.

Jeśli jednak głównie zależy nam na ćwiczeniach, które pozytywnie wpłyną na nasz sen, tutaj mamy kilka konkretnych opcji do wyboru. Przede wszystkich powinniśmy skupić się na praktykach, które zmuszą nas do ruchu, ale z drugiej strony dadzą szansę do odprężenia naszego ciała. W ten sposób świetnie przygotujemy się na nadchodzący sen.

Idealną propozycją jest joga. Technika ta uczy nas, jak odpowiednio panować nad oddechem, a do tego przyczynia się do uelastycznienia i rozciągnięcia naszego ciała. Dzięki niej pozbędziemy się wszelkiego napięcia z naszych mięśni i będziemy mogli zrelaksować się tak, jak nigdy wcześniej.

W przypadku, w którym jednak zależy nam na bardziej wymagającym treningu, postawmy na pilates. Tutaj również odnajdziemy relaks, lecz przede wszystkim trafimy na ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić nasze ciało. Wysiłek sprawi, że zaśniemy w ułamku sekundy.

Jak zregenerować mięśnie po treningu? 

Pamiętajmy, że trening składa się z kilku elementów. Po każdej serii ćwiczeń powinniśmy zadbać o regenerację mięśni – jest to podstawa bezpiecznego trenowania. Regeneracja mięśni to niezwykle istotny aspekt, ponieważ to dzięki niej możemy uniknąć kontuzji czy bólu, na przykład pochodzącego z zakwasów. Zregenerowanie mięśni pozwoli nam pozbyć się z nich napięcia, a do tego sprawi, że po wysiłku szybciej dojdziemy do siebie.

Regularna, uważna regeneracja mięśni po ćwiczeniach może sprawić, że szybciej zauważymy efekty naszych starań. Wynika to z faktu, że uwzględniając regenerację, wykonujemy kompletny trening, który prawidłowo wpłynie na nasze ciało.

Ważną częścią regeneracji mięśni jest relaks i odpoczynek. W tym czasie dajemy naszemu organizmowi szansę na to, by się zregenerował. Dzięki temu dbamy o równowagę, która jest bardzo istotna we wszystkich sferach naszego życia. Chcąc zapewnić sobie jak najlepszy wypoczynek, powinniśmy zainwestować w dobre produkty, które zadbają o nasze ciało. Idealnie sprawdzi się materace termoelastyczne, w którym wykorzystane wypełnienie piankowe sprawi, że materac perfekcyjnie dostosuje się do naszego ciała i zagwarantuje nam najwyższy komfort. W ten sposób zadbamy o nasz kręgosłup – zapewnienie mu odpowiedniego podparcia uchroni nas przed wieloma dolegliwościami. Nie można zapomnieć również o tak podstawowych elementach jak kołdra do spania czy dobra pościel.

Regularne praktykowanie aktywności fizycznej posiada wiele zalet. Nie dość, że zyskuje na tym nasza kondycja i sylwetka, to jeszcze poprawia się nasze samopoczucie. Ruch odgrywa również istotną rolę w tym, jak śpimy. Może być rozwiązaniem na problemy ze snem – warto wypróbować ten sposób, jeśli zmagamy się z podobnymi problemami.

Przeczytaj także: