Każdy z nas chce, aby dom prezentował się jak najlepiej. Kwestia ta obejmuje każde pomieszczenie, jakie się wewnątrz znajduje. Najczęściej jednak zwracamy uwagę na salon, kuchnię czy łazienkę, czyli miejsca, w których przebywamy z domownikami lub przyjmujemy gości, zapominając przy tym o sypialni. A dlaczego jest ona tak ważna, skoro nikt inny oprócz nas jej nie widzi? Jak się okazuje, pomieszczenie to ma znaczny wpływ na jakość i długość naszego wypoczynku. Zatem, czym się kierować przy aranżacji?

Sypialnia w dobrym stylu, czyli jakim?

Sypialnia w dobrym stylu kojarzy nam się z elegancją oraz idealnym dopasowaniem wszystkich elementów. W takich miejscach wydaje się, że wszystko jest ze sobą kompatybilne, a jednocześnie każdy element nadaje wnętrzu charakteru. Musimy jednak dodatkowo uwzględnić tutaj kwestie, które wpływają na jakość i długość snu, czyli m.in. kolor ścian czy rozkład mebli. Pomóc mogą nam w tym style specjalnie dedykowane do sypialni, a do nich zalicza się, chociażby:

  • styl skandynawski,
  • styl rustykalny,
  • styl klasyczny,
  • styl nowoczesny,
  • styl industrialny.

Każdy z nich pozwala na stworzenia eleganckiego, a jednocześnie zapewniającego zdrowy wypoczynek wnętrza. Warto do tego dodać jeszcze kilka elementów dekoracyjnych, które ułatwiają zasypianie (np. świece zapachowe) lub poprawiają jakość powietrza (np. rośliny). Nie zapominajmy także o stworzeniu odpowiedniej atmosfery w sypialni, czyli zapewnieniu sobie optymalnej temperatury w przedziale 16-20 stopni Celsjusza.

Praktyczna strona sypialni, czyli jaka?

Elegancka i praktyczna sypialnia - czym się kierować?Sypialnia pozwala nam na spokojny wypoczynek, jednak w ciągu dnia nie mamy po co do niej iść. Jak się okazuje, niekoniecznie! W wielu domach można podzielić ją na trzy strefy, w skład których wchodzi:

  • strefa do pracy i nauki, czyli tzw. biurowa – sprawdza się w przypadku małych mieszkań, w których nie ma miejsca na biuro. Zapewnia warunki do efektywnej pracy i nauki poprzez ergonomiczne stanowisko składające się z biurka, fotela oraz dodatkowego regału,

  • strefa relaksacyjna – miejsce, w którym po ciężkim dniu możemy odpocząć z dala od członków rodziny. Pozwala na wykonywanie ulubionych czynności lub stwarza najlepsze warunki do czytania książek czy oglądania seriali. Składa się najczęściej z wygodnego fotela, stolika czy telewizora, a także miękkich tekstyliów, wśród których znajdziemy koce i poduszki,

  • strefa wypoczynkowa – składa się na ją łóżko oraz otaczające go elementy jak np. szafki nocne. To właśnie tutaj możemy się komfortowo wyspać po całym dniu.

Wygodne łóżko – jak je skomponować?

Mówiąc łóżko, najczęściej mamy na myśli odpowiednio skomponowaną całość, która zapewnia nam zdrowy i komfortowy wypoczynek. Oznacza to, że składa się ono z licznych elementów, o których często zapominamy. Na szczęście w trzech prostych, których możemy stworzyć dla siebie najlepsze warunki do wypoczywania!

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200

Krok pierwszy – stelaż i materac

Przy komponowaniu wygodnego łóżka często zapominamy o stelażu, czyli na co dzień niewidocznej konstrukcji. Zapewnia ona stanie wsparcie materaca, a także korzystnie wpływa na komfort snu użytkownika. Odpowiada za to możliwość zmiękczenia lub usztywnienia wybranych stref. Nie możemy jednak zapominać o tym, że najważniejszym elementem wyposażenia każdego łóżka jest materac do spania. Stanowi on unikalny produkt, który jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów naszego ciała. W ten sposób odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa, a także całej sylwetki. Przyczynia się to do całkowitej regeneracji mięśni oraz zminimalizowania dolegliwości bólowych ze strony pleców. Na współczesnym rynku wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje, czyli materace sprężynowe, piankowe oraz hybrydowe. Musimy jednak pamiętać, że ich wybór zależy w dużej mierze od naszych osobistych potrzeb i preferencji. Oznacza to, że pod uwagę powinniśmy wziąć wiek użytkownika, stan zdrowia, twardość czy rozmiar.

Krok drugi – kołdry i poduszki

Po materacu przychodzi czas na kolejne dwa akcesoria sypialniane, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku. W pierwszej kolejności warto poruszyć kwestię kołdry, która odpowiada w dużej mierze za przyjemne otulenie ciała użytkownika w czasie snu, a także właściwy komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiega zarówno przegrzewaniu się, jak i wychładzaniu naszego ciała. Przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj wypełnienia oraz gramaturę. Jeśli chodzi o kwestię rozmiaru, to zaleca, się, aby kołdra była o 20-40 cm szersza niż materac. Nie można również zapomnieć o poduszce, która wspiera górne partie naszego ciała, czyli głowę, barki oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pozwala na odciążenie mięśni, przez co rano nie budzimy się z m.in. z uczuciem sztywności karku. Decydując się na najlepiej do nas dopasowaną poduszkę, warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak wysokość, twardość czy rodzaj wypełnienia.

Krok trzeci – prześcieradła, ochraniacze i pościel

Trzy ostatnie kwestie są najczęściej przez nas pomijane. W końcu, czy pościel lub prześcieradła mają jakiekolwiek znaczenia? Okazuje się, że tak, a wszystko z uwagi na fakt, iż stanowią pierwszą linię ochrony zarówno materaca, jak i poduszki czy kołdry przed wnikaniem zanieczyszczeń. Tym samym mają korzystny wpływ na komfort snu, a także korzystnie oddziałują na higieniczne warunki do wypoczywania. Nie zapominajmy również, że pościel dostępna jest w różnych kolorach oraz fasonach, przez co możemy dzięki niej podkreślić styl i charakter sypialni. Warto również uwzględnić coraz to popularniejsze ochraniacze na materac, które poprzez unikalną konstrukcję zapobiegają zanieczyszczeniu, zabrudzeniu, a nawet zawilgoceniu podłoża do spania. W ten sposób jesteśmy w stanie zachować na dłużej jego pierwotne własności, a także przedłużyć jego trwałość!

Często zapominamy o tym, że sen ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu w ciągu dnia. Zmniejszając ilość przespanych godzin, a także nie dbając o komfortowe warunki do wypoczywania, możemy zmagać się z przewlekłym zmęczeniem, a na dłuższą metę – osłabieniem, zmniejszoną odpornością czy gorszą koncentracją. Z uwagi na to, warto już dziś stworzyć elegancją, ale i praktyczną sypialnię.

Przeczytaj także: