Nauka języków obcych to ciekawe i inspirujące doświadczenie, które pozwala swobodnie komunikować się z ludźmi na całym świecie. Jednakże poznawanie języków obcych ma także to do siebie, że często odczuwamy pewne obawy związane z tworzeniem własnej wypowiedzi. O ile jesteśmy w stanie zrozumieć to, co druga strona chce nam przekazać, to tyle sami nie potrafimy znaleźć odpowiednich słów na zbudowanie odpowiedzi. Choć możemy doskonale znać słownictwo związane z danym językiem oraz wszystkie istotne zasady gramatyki, nie potrafimy się odezwać. Taki przypadek nazywamy barierą językową. Jak ją przełamać? Co zrobić, aby przestać się stresować w sytuacji posługiwania się obcym językiem? Doradzamy w tym artykule!
Rozmawiaj sam ze sobą
Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której nasza wypowiedź w myślach brzmiała satysfakcjonująco, a w rzeczywistości potrafiliśmy ledwo wypowiedzieć kilka słów. Czynnikiem wpływającym na takie zjawisko jest oczywiście stres. Wraz z momentem, w którym powinniśmy się wypowiedzieć, pojawiają się obawy związane z tym, czy dobrze wypadniemy i czy rozmówca nas zrozumie. Dlatego też język warto ćwiczyć, chociażby we własnym towarzystwie. Rozmowa samemu ze sobą jest tutaj jak najbardziej wskazana. Zadawaj sobie pytania i odpowiadaj na nie. Staraj się faktycznie mówić na głos, bo tylko wtedy ćwiczenie będzie skuteczne. Dobrym rozwiązaniem jest też praktykowanie fraz, które mogą się nam rzeczywiście przydać w życiu.
Znajdź partnera do konwersacji
Pamiętajmy, że nauka języka nie ogranicza się tylko do zajęć w szkole czy kursów – istotne jest to, aby nieustannie szlifować swoje umiejętności i prowadzić rozmowy w języku obcym. Choć konwersacja ze samym sobą może przynieść pożądane efekty, to jednak nic nie zastąpi takiej osoby, z którą faktycznie możemy porozmawiać. Warto więc znaleźć partnera do konwersacji – może to być przyjaciel lub ktoś z rodziny. Najlepszym wyborem będzie natomiast native speaker, czyli osoba, dla której Twój język obcy jest pierwszym językiem.
Otaczaj się językiem
Aby pozbyć się bariery językowej i skutecznie szlifować swoje umiejętności językowe, należy też pamiętać o tym, aby na co dzień otaczać się danym językiem. Co to oznacza? Oznacza to właśnie, że nasz kontakt z językiem nie może być ograniczony jedynie do zajęć. Warto jak najczęściej posługiwać się językiem obcym, czy to rozmawiając z drugą osobą, czy oglądając seriale bez tłumaczenia. Zadbajmy o to, aby język towarzyszył nam na każdym kroku – w radiu, telewizji, podczas sprzątania czy jazdy samochodem. Śmiało też korzystajmy z tego, co oferuje nam internet. Nie brakuje w nim podcastów oraz e-booków, które pozwalają nam lepiej zaznajomić się z danym językiem. Jeśli będziemy regularnie i często słyszeć język obcy, mówienie w nim stanie się dla nas bardziej naturalne.
Nie przejmuj się błędami
Co jeszcze skutecznie blokuje nas przed swobodnym wypowiadaniem się w języku obcym? Przede wszystkim można tutaj wskazać na nasze obawy związane z popełnianiem ewentualnych błędów gramatycznych czy w wymowie. Pamiętajmy jednak, że proces nauki polega właśnie na popełnianiu błędów, a język obcy naturalnie nie może być dla nas pierwszym językiem. Osoba, z którą rozmawiamy, powinna to zrozumieć, a najważniejsze jest przecież to, iż jesteśmy w stanie dogadać się z naszym rozmówcą. Spójrzmy też na tę sprawę z nieco innej perspektywy – czy zwracamy uwagę na to, że osoba, która próbuje się wypowiedzieć w naszym ojczystym języku, popełnia błędy? Czy raczej cieszymy się, że jest ona zdeterminowana do tego, aby się z nami porozumieć? Oczywiście, że wtenczas nie zwracamy uwagi na błędy, dlatego też sami nie powinniśmy się nimi przejmować podczas komunikowania się w obcym języku.
Zapisz się na kurs konwersacyjny
Jeśli jesteś samoukiem lub uważasz, że zajęcia, na które uczęszczasz, są dla Ciebie niewystarczające, możesz się zapisać na dodatkowy kurs konwersacyjny – powinien on pomóc Ci pozbyć się bariery językowej. Koniec końców komunikacja z drugim człowiekiem w danym języku jest najistotniejszym elementem jego nauki. Poza tym na standardowych zajęciach, zwłaszcza w szkole, konwersacja stanowi jedynie mały procent całości. Niestety o wiele częściej uwagę poświęca się czytaniu, pisaniu, a tym samym gramatyce oraz słownictwie. W rzeczywistości natomiast, aby móc swobodnie posługiwać się danym językiem, nie trzeba wcale znać mocno wyszukanych słów oraz zasad gramatyki.
Zadbaj o właściwe nastawienie
Problemem dla swobodnej komunikacji w języku obcym może też być po prostu nasze negatywne nastawienie oraz niewłaściwe przekonania. Żyjemy bowiem w przeświadczeniu, że musimy być perfekcyjni, jednak w przypadku nauki języka zawsze będziemy popełniać błędy i jest to naturalne zjawisko. Musimy więc przeciwstawić się złym wartościom społeczeństwa i przekonać się, że konwersacja w obcym języku nie jest żadną karą za grzechy, a doskonałą możliwością do poszerzania swoich kompetencji. Jeśli będziemy prawdziwie zaangażowani oraz chętni do rozmowy, nasza wypowiedź z pewnością wybrzmi o wiele swobodniej.
Po prostu zacznij mówić
Jakie jest najlepsze lekarstwo na barierę językową? Oczywiście, że podejmowanie prób rozmowy. W końcu musimy postawić ten pierwszy krok i zacząć mówić, gdyż w innym wypadku nigdy nie pozbędziemy się swoich obaw. Niestety nie ma cudownych sposobów na zlikwidowanie bariery językowe i tylko od nas zależy, czy będziemy umieć się swobodnie komunikować.
Nauka nauką, ale pamiętajmy, że odpoczynek jest równie ważny! Zdrowy sen pozwala nam zregenerować siły oraz odzyskać energię do działania. Nie jest on jednak możliwy bez dobrze dobranego i wygodnego łóżka. Aby wybrać dla siebie idealny model, warto wybrać się do jednego z salonów w Bytom.
Bariera językowa jest niewątpliwie dokuczliwym problemem, który nie pozwala nam naturalnie wypowiadać się w języku obcym. Jednakże z pomocą powyższych wskazówek powinniśmy zacząć zauważać zmiany, jeśli chodzi o umiejętności komunikacyjne. Pamiętajmy też, że najważniejsze są tutaj próby podjęcia rozmowy, które sprawdzają i poszerzają nasze możliwości.