Zdrowa dieta to taka, która jest zróżnicowana i dostarcza organizmowi wszelkie niezbędne składniki. Już od najmłodszych lat warto rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe i podawać dzieciom różne produkty. W ich jadłospisie zdecydowanie powinny znaleźć się źródła kwasów omega-3. Jak je wprowadzić do diety dzieci? Dowiedz się więcej!

Czym są kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 to cenne elementy, który powinny być częścią naszej diety. Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto wiedzieć, że należą do grupy kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Składa się na nie kwas α-linolenowy, kwas dokozaheksaenowy oraz kwas eikozapentaenowy. Kwas α-linolenowy, nazywany też kwasem ALA, jest kluczowy, jako że to z niego przekształcają się kolejne kwasy tłuszczowe. Kwas DHA, czyli dokozaheksaenowy, mieści się w błonach komórkowych organizmu. Oprócz tego reguluje wzrost komórek nerwowych i produkuje związki, które działają przeciwzapalnie. Kwas EPA, eikozapentaenowy, odpowiada przede wszystkim za układ sercowo-naczyniowy.

Dlaczego warto spożywać kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 pełnią ważne funkcje w naszym organizmie. Kluczowe są między innymi ich właściwości kardioprotekcyjne. Oznacza to, że znacząco obniżają ryzyko chorób sercowych. Dzięki nim możemy też uregulować ciśnienie tętnicze krwi, poprawić elastyczność naczyń krwionośnych, a także zredukować szanse na powstanie zakrzepów. Należy również zwrócić uwagę, że kwasy omega-3 odgrywają istotną rolę w przypadku układu nerwowego. Wspomagają odpowiednią pracę mózgu. Sprawiają, że nasze zdolności poznawcze, koncentracja czy pamięć się polepszają. W ten sposób chronią nas przed różnymi dolegliwościami na tle neurologicznym. Mogą nawet poprawić nasz nastrój i wpłynąć korzystnie na nasze ogólne zdrowie psychiczne. Co ciekawe, kwasy omega-3 budują siatkówkę oka. Z tego względu są potrzebne, aby zachować dobry wzrok. Jeśli suplementujemy kwasy omega-3, nie musimy obawiać się schorzeń oczu, takich jak na przykład zwyrodnienie plamki żółtej. Kwasy omega-3 trzeba docenić też ze względu na ich działanie przeciwzapalne, które okazuje się przydatne w przypadku różnych dolegliwości. Dzięki nim możemy ponadto zmniejszyć poziom złego cholesterolu, który szkodzi naszemu organizmowi.

Jak wprowadzić kwasy omega 3 do diety dzieci?Gdzie znajdują się kwasy omega-3?

Nie można ukryć, że znaczenie kwasów omega-3 jest ważne. Gdzie zatem możemy je znaleźć? Źródła kwasów omega-3 to przede wszystkim tłuste ryby morskie. Największa ilość znajduje się w łososiu oraz pstrągu tęczowym, ale warto spożywać ponadto makrele, śledzie, tuńczyka, halibuta białego czy morszczuka. Oprócz tego bogate w kwasy omega-3 są oleje roślinne – lniany, sojowy czy rzepakowy. Warto spożywać ponadto orzechy włoskie, soję i soczewicę. Świetnym źródłem tych substancji będą również algi.

Kwasy omega-3 w diecie dzieci

Widzimy, że kwasy omega-3 są ważne. Jakie znaczenie mają jednak w przypadku dzieci? Nie ma wątpliwości, że człowiek w trakcie rozwoju szczególnie potrzebuje cennych substancji i składników. Są one niezbędne do tego, aby mógł prawidłowo się rozwijać. Rolę kwasów omega-3 dla dzieci podkreśla fakt, że powinny być one dostarczane już przez matkę w trakcie ciąży. Okazuje się, że już wtedy oddziałują one na tworzenie się mózgu. Odpowiednia ilość kwasów omega-3 może przynieść dziecku ogromne korzyści – nie będzie miało problemu ze skupieniem uwagi czy poznawaniem nowych treści. Wynika to z tego, że kwasy tłuszczowe sprzyjają centralnemu układowi nerwowemu, który jest właśnie odpowiedzialny za zdolność koncentracji i łączenia faktów. Dzięki tym związkom możemy zadbać o prawidłowy rozwój kości, dobry poziom odporności, a także zdrowy wzrok.

Niedobór kwasów omega-3 u dzieci

W przypadku dzieci kwasy omega-3 mają szczególne znaczenie, ponieważ odpowiadają za ich prawidłowy rozwój. Rodzice koniecznie powinni zainteresować się tą kwestią, bo inaczej ich pociechy mogą doświadczyć różnych nieprzyjemności. Uważa się, że niedobór kwasów omega-3 może doprowadzić do dolegliwości takich jak silne zapalenie skóry, atopia, zaburzenia wzroku, problemy z koncentracją czy zahamowanie wzrostu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko zróżnicowana dieta pomaga zadbać o zdrowy rozwój dziecka. Kluczowe są również inne czynniki. Jednym z nich jest jakościowy wypoczynek. Źródła wskazują, że najmłodsi potrzebują zdecydowanie więcej snu niż dorośli. Jest on im niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Warto upewnić się, że nasze pociechy mają odpowiednie warunki do komfortowego wypoczynku. Jeśli od czasu do czasu wciąż śpią z rodzicami, możemy zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy 160×200 cm, który sprawi, że powierzchnia głównego modelu stanie się jeszcze bardziej wygodna. Taki produkt możemy odnaleźć między innymi w sklepie stacjonarnym Bytom.

Jak wprowadzić kwasy omega-3 do diety dzieci?

Nie ma wątpliwości, że dzieci powinny spożywać odpowiednią ilość kwasów omega-3. Należy jednak liczyć się z tym, że najmłodsi często bywają wybredni w tym, co jedzą. Dlatego warto już od najmłodszych lat wprowadzać różne produkty do ich diety, aby przyzwyczajać je do tych smaków. Wprowadźmy też dobre nawyki – do smażenia ryb wykorzystajmy oleje roślinne, które są zdrowsze. Jeśli przygotowujemy różne desery, dorzućmy do nich orzechy, które są kolejnym źródłem kwasów omega-3.

Suplementacja kwasów omega-3 u dzieci

Możliwa jest również suplementacja kwasów omega-3 u dzieci. Możemy wykorzystać do tego na przykład tran, czyli olej z wątroby rekina, bogaty w wiele cennych składników lub inne preparaty z kwasami omega-3 opracowane specjalnie dla najmłodszych.

Kwasy omega-3 zdecydowanie powinny znaleźć się w diecie dziecka. Odpowiadają za wiele ważnych procesów, takich jak na przykład prawidłowy rozwój układu nerwowego. Upewnijmy się zatem, że w jadłospisie malucha znajdują się orzechy, oleje roślinne czy ryby takie jak łosoś, tuńczyk lub makrela!

Przeczytaj także: Materac dla dziecka i niemowlaka