W każdym domu znajdują się jakieś stare, nieużywane meble, które jedynie zajmują przestrzeń. Okazuje się jednak, że wcale nie muszą one zalegać – możemy je wykorzystać do zmiany wystroju różnych pomieszczeń. W pierwszej kolejności trzeba jednak zaznajomić się z tym, jak odnowić stare meble, by prezentowały się nienagannie!
Dlaczego warto odnawiać stare meble?
Na pewno zauważyliśmy, że od kilku lat styl vintage cieszy się popularnością, która w ogóle nie słabnie. Nic dziwnego! Rzeczy stare mają w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że wybieramy je zamiast nowych przedmiotów. Wiele używanych mebli czy ozdób wciąż jest w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu możemy wykorzystać je do udekorowania naszego domu. Stare meble dodadzą naszemu wnętrzu charakteru, a także będą o wiele bardziej interesujące i oryginalne niż produkty zakupione w popularnych sklepach. Dzięki takim elementom możemy sprawić, by nasza przestrzeń stała się wyjątkowa. Co więcej, przedmioty vintage pomogą nam zbudować niepowtarzalny, intrygujący klimat. Bardzo wiele z tych przedmiotów wyróżnia się niepowtarzalnymi zdobieniami i wzorami, które będą cieszyły nasze oko. Odnowienie i wykorzystanie starych mebli to znacznie bardziej ekologiczna opcja, niż ponowne kupowanie nowych sprzętów, które często cechują się o wiele niższą jakością. Może się okazać, że ten sposób będzie też bardziej łaskawy dla naszego portfela. W przystępnej cenie możemy zapewnić sobie specjalne elementy dla domu.
Odnowione meble – do jakiego stylu aranżacyjnego?
Jeśli chodzi o odnowione meble, nie ma żadnych granic. To, do jakiego stylu aranżacyjnego będą pasować, zależy od sposobu, w jaki je odrestaurujemy. Ze staroświeckiej komody należącej do naszej babci możemy stworzyć ciekawy element nowoczesnego wystroju. Tradycyjne, zdobione meble sprawdzą się przede wszystkim w przestrzeniach, w których królują style typu hampton, klasyczny, eklektyczny czy też vintage. Jeśli chodzi o wnętrza w typie rustykalnym, muszą znaleźć się tam drewniane elementy. Nawet do nowoczesnych pomieszczeń możemy wstawić odrestaurowane meble, muszą być jedynie odpowiednio dobrane.
Od czego zacząć odnowę mebli?
Restauracja mebli to proces, który bez dwóch zdań przyniesie nam sporo satysfakcji. Kiedy już skończymy odnawiać dany mebel i będziemy mogli postawić go w naszym pokoju, z pewnością będzie to powód do dumy. Zanim jednak tak się stanie, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie do tego zajęcia. W pierwszej kolejności powinniśmy dokonać dokładnych oględzin danego przedmiotu. Zwróćmy uwagę na to, z czego jest wykonany, jakie ma niedoskonałości, co należy w nim poprawić. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję, co należy z nim zrobić. Aspekt, któremu dodatkowo musimy się przyjrzeć, to rodzaj materiału, z którego wykonany jest mebel. Od tego, z czego został zrobiony, zależeć będzie bowiem technika odnawiania. Do odnawiania mebli potrzebujemy przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie działać. Wygospodarujmy ją sobie, a do tego okryjmy wszystkie elementy, które mogłyby zostać zabrudzone. Ostatnim krokiem będzie zgromadzenie niezbędnych narzędzi i środków. Wtedy możemy zacząć działać!
Malowanie starych mebli
Malowanie to jeden z najłatwiejszych sposobów na odświeżenie mebli. Jest to bardzo prosta czynność, która wymaga stosunkowo mało czasu. Malując powierzchnię mebla, możemy sprawić, aby wyglądał prawie jak nowy. W pierwszej kolejności trzeba oczyścić i zmatowić starą powierzchnię. Dzięki temu pozbędziemy się warstwy lakieru i unikniemy późniejszego odpryskiwania się. Po tym, jak już zmatowimy całość, musimy dodatkowo pamiętać o natłuszczeniu. To sprawi, że farba, którą następnie nałożymy, będzie się o wiele lepiej trzymać. Aby efekt końcowy był jak najlepszy, może okazać się, że będziemy musieli nałożyć kilka warstw farby. W jakich przypadkach sprawdzi się malowanie starych mebli? Jeśli konstrukcja łóżka wciąż jest trwała i spełnia swoje zadanie, możemy zdecydować się na pomalowanie go. Świeża warstwa farby nada łóżku nowy wygląd i sprawi, że będzie się ciekawie prezentowało. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że nie wszystkie elementy będą nadawały się do odnowienia. Jeśli chodzi o materac, w momencie, w którym zauważymy, że już nam dłużej nie odpowiada, wówczas wymieńmy go na całkiem nowy. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na komfortowy wypoczynek. Stare modele często bowiem posiadają niewygodne wgniecenia i uszkodzenia, które uniemożliwiają pełne zrelaksowanie się. Na szczęście, gdy zaopatrzymy się w nowy, jakościowy materac ze sklepu stacjonarnego Bytom, nie będziemy musieli się tego obawiać. Sprawdzi się on między innymi do łóżek metalowych, które stanowią idealne rozwiązanie do małych sypialni i nie tylko!
Lakierowanie starych mebli
Lakierowanie to opcja przede wszystkim dla mebli drewnianych. W tym wypadku również najpierw trzeba zeszlifować powierzchnię, a dopiero potem przejść do nakładania produktu. Dla subtelnego, naturalnego efektu wybierzmy lakier bezbarwny, dzięki któremu wciąż będą widoczne charakterystyczne cechy mebli drewnianych.
Zmiana obicia na nowe
Jeśli mamy fotele lub krzesła, za którymi szczególnie przepadamy, ale nie prezentują się one już tak dobrze, wówczas zdecydujmy się na zmianę obicia! To bardzo prosty sposób, aby nadać przedmiotowi całkiem nowy wygląd. Tapicerka, którą obite są sofy czy też krzesła niszczy się o wiele szybciej niż cała konstrukcja mebla. Nie oznacza to, że musimy go wyrzucać, kiedy obicie się zniszczy lub pobrudzi. Wystarczy wymienić je na nowe. Ściągnijmy stare obicie i załóżmy nowe. Sprawdźmy jednak, czy gąbki pokrywające fotele, czy krzesła są w dobrym stanie. Inaczej je również należy wymienić.
Stare meble będą wspaniałym dodatkiem do naszego salonu czy sypialni. Takie przedmioty nie dość, że wspaniale się prezentują, to jeszcze mają w sobie duszę, dzięki której dodają pomieszczeniu całkiem innego charakteru. Co więcej, samodzielna renowacja mebli przyniesie nam znacznie więcej satysfakcji, niż gdybyśmy mieli pójść do sklepu i tam je kupić!