Aranżując sypialnie dla jednej osoby mamy ułatwione zadanie, ponieważ pod uwagę bierzemy tylko potrzeby jednej osoby. Jednak warto wiedzieć, na jaki model podłoża do spania postawić i na co zwracać uwagę, aby sen sprawiał nam przyjemność i dawał energię na cały nadchodzący dzień. Rozważasz zakup materaca piankowego? Poznaj rodzaje wypełnień oraz dowiedz się, który rodzaj pianki będzie dla Ciebie odpowiedni.

Rodzaje materacy piankowych

Materace piankowe można podzielić ze względu na rodzaj wypełnienia. Do tych najczęściej wybieranych należą te termoelastyczne, wysokoelastyczne oraz lateksowe. Materace termoelastyczne zbudowane są z komponentów, które reagują na temperaturę ciała użytkownika. Oznacza to, że materac każdorazowo dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając stabilne podparcie kręgosłupa oraz przyjemny efekt otulenia. Natomiast materace wysokoelastyczne są bardzo odporne na odkształcenia oraz posiadają doskonale właściwości wentylacyjne, dzięki czemu we wkładzie nie gromadzi się nadmierna wilgoć. Ostatnim rodzajem są materace lateksowe wykonane z naturalnego kauczuku. Doskonale sprawdzają się one w przypadku osób cięższych lub tych, u których występują alergie na wszelkiego rodzaju roztocza lub kurz.

Sypialnia jednoosobowa - czy sprawdzi się materac piankowy?Jaki wymiar materaca dla singla?

Wiedząc już, że chcemy postawić, na materac piankowy powinniśmy zastanowić się także nad tym, jaki rozmiar wybierzemy. Materace piankowe 80×200 cm będą już odpowiednim rozmiarem dla jednej osoby. Jest to minimalny wymiar, jaki może zapewnić komfort snu w sypialni jednoosobowej. Oczywiście, jeśli mamy na to przestrzeń oraz budżet możemy zdecydować się także na rozmiar 90×200 cm lub 100×200 cm. Wszystko to zależy od naszych oczekiwań i warunków mieszkaniowych. Pamiętaj także o dopasowaniu materaca do rozmiaru łóżka i stelaża.

Dobór twardości materaca – twardy czy miękki?

Często kupując nowy materac, pierwszym co bierzemy pod uwagę, jest cena lub ewentualnie rodzaj wkładu. Ale tak naprawdę w materacu priorytetem dla nas powinno być dobranie twardości do wagi użytkownika podłoża oraz jego indywidualnych preferencji. Skąd mamy wiedzieć, czy kupić materac twardy, czy miękki? Standardowo poleca się twardość średnią osobom o wadze od 60 do 80 kg, a powyżej 80 kg – materace twarde. Materace bardzo twarde zaleca się osobom o wadze powyżej 100 kg. Jak sprawdzić, czy materac ma dobrą twardość? Wystarczy, leżąc na nim położyć rękę pod plecy. Jeśli materac mocno dociska się do kręgosłupa i dłoń z trudem się mieści pod plecami, materac jest za miękki. Jeśli natomiast rękę możemy wsunąć pod plecy bez oporu, materac jest za twardy. Dlatego powinniśmy znaleźć taki model, na którym dobrze się czujemy, a rękę pod plecy możemy wysunąć z lekkim oporem.

Zaczynając poszukiwania nowego materaca do spania, postarajmy się postawić na model jak najbardziej dobrany do naszych wszystkich oczekiwań. Wiedząc już, że chcemy postawić na materac piankowy, warto zapoznać się z tym jakie poszczególne modele mają właściwości i co dzięki nim możemy uzyskać.

Materace Hilding polecane przez https://www.zdrowykregoslup.pl/

Przeczytaj także: Strefy twardości w materacu – dlaczego są tak ważne?