We współczesnym świecie szukanie pomocy u psychologa staje się coraz bardziej powszechne, lecz mimo to nadal wielu z nas nie wie, jak przygotować się do pierwszej wizyty u terapeuty. Zbliżający się termin spotkania rodzi wiele wątpliwości, emocji i pytań. Budzi się w nas lęk oraz stres, przez które mamy ochotę odwołać wizytę. Istotne jest więc to, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy z psychologiem, przede wszystkim pod kątem tego, dlaczego w ogóle zdecydowaliśmy się na taki krok. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które powinny pomóc Ci przejść przez ten proces z większym spokojem.
Zrozum powód, dla którego wybierasz się do psychologa
Przed wizytą istotne jest w szczególności to, abyśmy zrozumieli powód, dla którego wybieramy się do psychologa. Nasz opór jest naturalny, jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z własnych problemów. Obawiamy się tego, że terapeuta nas wyśmieje, słusznie lub niesłusznie oceni. Pamiętajmy jednak o tym, że jest on profesjonalistą w dziedzinie emocji i zdrowia psychicznego i musimy jasno przedstawić mu swoje wątpliwości, aby mógł nam pomóc. Odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego to robimy? A jeśli sami nie zdecydowaliśmy się na spotkanie, to co skłoniło naszych bliskich do umówienia nas na wizytę. Być może zmagamy się z trudnościami w relacjach międzyludzkich, przechodzimy przez ciężki okres w pracy, doświadczamy stanów lękowych czy posiadamy zaniżoną samoocenę. Jasne określenie tych kwestii pomoże nam skoncentrować się na najważniejszych aspektach podczas rozmowy z psychologiem. Ułatwi to także specjaliście zrozumienie naszej sytuacji i dostosowanie odpowiednich metod terapii. Nie należy jednak popadać w skrajność, ponieważ nikt nie oczekuje od nas, że na wizytę przyjdziemy z gotową już diagnozą. Jej postawienie jest zadaniem psychologa, a naszym współpraca i stosowanie się do jego wskazówek.
Zbierz informacje, które wpłynęły na Twoje samopoczucie
Przed pierwszą wizytą warto przygotować informacje, które mogły wpłynąć na nasz obecny stan. Oczywiście nie zawsze będziemy świadomi tego, że pewne wydarzenia odegrały znaczącą rolę, lecz postarajmy się przypomnieć wszystko, co sprawiło, iż czujemy się tak, a nie inaczej. Mogą to być trudne sytuacje życiowe, takie jak utrata bliskiej osoby, rozwód, problemy w pracy lub konflikty w rodzinie. Zwróćmy przy tym uwagę na objawy, z którymi się zmagamy. Problemy o naturze psychologicznej często wiążą się z bezsennością, trudnościami w koncentracji oraz zmianami apetytu. Przygotowanie listy takich wydarzeń i objawów pomoże nam uporządkować myśli i ułatwi psychologowi zrozumienie naszej sytuacji. Możemy także zastanowić się nad swoimi reakcjami emocjonalnymi oraz myślami, które pojawiają się w trudnych momentach. Określmy, jak długo zmagamy się ze złym samopoczuciem i co nie podoba się nam w naszym dotychczasowym życiu. Wszystkie te informacje możemy zapisać na kartce, jeśli nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać i chcemy konkretnie przedstawić je na wizycie z psychologiem.
Pamiętajmy, że za dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne odpowiada w dużej mierze treściwy wypoczynek. Jego jakość z kolei jest uwarunkowana materacem, na którym codziennie wypoczywamy. W salonach stacjonarnych w Bytom znajdziemy wiele doskonałych i wygodnych materacy dla zdrowego snu.
O co może pytać psycholog na pierwszej wizycie?
Pierwsza wizyta u psychologa to przede wszystkim szereg pytań, a dzięki naszym odpowiedziom terapeuta może wystawić odpowiednią diagnozę. Aby jeszcze lepiej przygotować się do spotkania, warto być świadomym tego, jakie pytania mogą się na nim pojawić. Dzięki temu oszczędza się czas, który można przeznaczyć na dodatkowe pogłębienie wywiadu psychologicznego. Psycholog spyta nas w pierwszej kolejności o to, jak długo zmagamy się z naszym problemem i jakich objawów doświadczamy. Należy mu przedstawić wszystkie nasze trudności, nawet te, których wstydzimy się najbardziej, ponieważ mogą stanowić klucz do wyznaczenia odpowiedniego procesu leczenia. Po drugie terapeuta może nas spytać o wydarzenia sprzed problemu, także te sięgające dzieciństwa. Warto więc zastanowić się nad tym, co zmieniło się w naszym życiu. Następnie psycholog sprawdzi, jak obecny problem wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Na koniec powinien spytać, czego oczekujemy od spotkań i terapii i co konkretnie chcielibyśmy zmienić, aby poczuć się lepiej.
Przygotuj własne pytania
Przygotowanie własnych pytań przed pierwszą wizytą u psychologa jest kluczowe, aby maksymalnie wykorzystać to spotkanie. Nikt zresztą nie powiedział, że zadawanie pytań to działka jedynie terapeuty. Musimy jasno określać swoje wątpliwości, a zadając pytania, psycholog może nas również lepiej poznać. Często jesteśmy ciekawi, czy terapeuta miał już do czynienia z podobnymi przypadkami i czy udało mu się znaleźć dla nich szczęśliwe rozwiązanie. Pytania powinny też dotyczyć naszej indywidualnej sytuacji. Jeżeli istnieje cokolwiek, co nas dręczy, psycholog jest właśnie od tego, aby nam pomóc i odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości.
Bądź szczery i otwarty
Nie tylko na pierwszej wizycie, ale także każdej kolejnej istotne jest to, abyśmy byli szczerzy ze swoim terapeutą. W innym wypadku nie będzie on w stanie nam pomóc, a może nawet sam zauważy, że pewne kwestie zatajamy. Szczerość to klucz do skutecznej terapii psychologicznej. Nie bójmy się mówić o swoich uczuciach, nawet jeśli są one bolesne czy wstydliwe. Im więcej informacji dostarczymy, tym dokładniejsza będzie diagnoza i lepiej dostosowany proces leczenia. Pamiętajmy, że psycholog jest profesjonalistą, który powinien pracować zgodnie z zasadami etyki. Powierzając mu własne sekrety, możemy liczyć na dyskrecję. Wszystko, co powiemy, pozostanie poufne. Nie musimy martwić się oceną czy krytyką, ponieważ terapeuta zapewni nam wsparcie i w pełni nas wysłucha. Nasza szczerość pomoże również budować zaufanie, a to fundament efektywnej współpracy. Jeżeli jakiekolwiek zagadnienie jest dla nas trudne do wyrażenia słowami, powiedzmy to na tyle, ile jesteśmy w stanie. Dzięki otwartości i szczerości terapia będzie skuteczniejsza i szybciej zauważymy pozytywne zmiany w swoim życiu.
Pierwsza wizyta u psychologa to ważny i duży krok ku poprawie swojego samopoczucia emocjonalnego. Nawet jeśli odczuwamy opór przed spotkaniem, pamiętajmy, że samym sukcesem jest decyzja o zapisaniu się na terapię. Dzięki powyższym wskazówkom powinniśmy zmniejszyć stres i dać sobie większą szansę na poprawę jakości życia.
Przeczytaj także: Sen na brzuchu – czy to odpowiednia pozycja dla każdej osoby?