Starość można definiować w różny sposób. Za wiek podeszły uznaje się okres przejściowy z życia zawodowego na emeryturę (60-74 lat), a za wiek starczy czas, w którym zaczynają się pojawiać ogólne zaburzenia funkcjonowania (75-89 lat). Warto tutaj jednak podkreślić, że nie zawsze wiek kalendarzowy jest równoznaczny z wiekiem biologicznym, przez co w dzisiejszych czasach osoby młode mogą zmagać się z różnymi chorobami, a osoby starsze – cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak jakie są najczęstsze schorzenia u seniorów?
Choroby u seniorów – cukrzyca
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która powszechnie występuje w naszym społeczeństwie. Mogą się z nią zmagać osoby młode, jednak częstotliwość jej występowania rośnie wraz z wiekiem. Osoby starsze narażone na cukrzycę typu drugiego, która charakteryzuje się nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Ma charakter przewlekły, przez co niezwykle ważne jest, aby wcześnie ją rozpoznać. Za najczęstsze objawy związane z jej rozwojem uznaje się problemy skórne, wzmożone pragnienie, a co za tym idzie – częste oddawanie moczu, a także zaburzenia lipidowe czy problemy ze wzrokiem i słuchem. Wyróżnia się także rozdrażnienie, nerwowość i zmęczenie, przez które chcemy spędzać większość czasu w łóżku, gdzie leżymy na wygodnym podłożu do spania, jakim jest materac Bytom, który znajdziemy na sleepmed.pl. Można ją zdiagnozować poprzez regularną samokontrolę stężenia glukozy we krwi, a zmniejszenie jej ryzyka polega głównie na prawidłowym sposobie żywienia i aktywności fizycznej. Obecnie szacuje się, że ponad 40% osób po 65. roku życia mierzy się z różnie zaawansowanymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, z czego połowa dotyczy cukrzycy, a reszta – stanów przedcukrzycowych.
Choroby u seniorów – miażdżyca
Arterioskleroza, określana również jako miażdżyca, to przewlekła choroba, która bezobjawowo rozwija się przez wiele lat. Dotyczy ona układu sercowo-naczyniowego i polega na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ściany naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia światła naczynia, co znacznie utrudnia przepływ krwi przez nie. Za główną przyczynę uważa się tutaj wysoki poziom cholesterolu LDL, potocznie określanego mianem „zły cholesterol”. Sama choroba może dotyczyć całego organizmu, w tym aorty, co objawia się bólem w klatce piersiowej, szybszą męczliwością, trudnościami z koncentracją czy kończyn dolnych. W tym przypadku możemy spodziewać się bladości i oziębienia skóry na kończynach dolnych, nadmiernego rogowacenia naskórka czy kłucia, drętwienia oraz mrowienia w okolicy stóp. Nieleczona miażdżyca może prowadzić do wielu dotkliwych konsekwencji utrudniających normalne funkcjonowanie – zwłaszcza w przypadku osób starszych. Właśnie dlatego warto regularnie stosować przepisane leki oraz chodzić do lekarza.
Choroby u seniorów – Alzheimer
Alzheimer to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze, które ukończyły 65. rok życia. Dotyczy ona zwyrodnienia układu nerwowego (neurodegeneracji), które powoduje ogólne otępienie. Sama choroba rozwija się bardzo powoli i dopiero z czasem przyczynia się do pewnych trudności w codzienny życiu. Pojawia się ogólne obniżenie aktywności psychicznej, zaburzenia pamięci oraz orientacji, zmiany nastroju, apatia, a nawet trudności w znalezieniu słowa. Tak naprawdę objawy różnią się od siebie w zależności od etapów otępienia. Niestety, nie do końca znane są przyczyny powstawania tej choroby, jednak zakłada się, że wynika to z nagromadzenia w mózgu różnych substancji. W wyniku wielu złożonych procesów prowadzi do ograniczenia lub uniemożliwienia przesyłania informacji między neuronami. Warto jednak znać czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera, które obejmują oprócz wieku starczego płeć żeńską, niskie wykształcenie, mutacje genów, zachorowania na cukrzycę czy posiadania członka rodziny z tą samą chorobą.
Choroby u seniorów – Parkinson
Choroba Parkinsona pojawia się zazwyczaj u osób powyżej 50. roku życia, ale obserwuje się ją także u ludzi młodszych. Jest to zwyrodnienie struktur mózgu o nieznanej przyczynie, której istotą jest zanik tzw. komórek dopaminergicznych. Objawia się to głównie spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni, drżeniem spoczynkowym, zaburzeniami chodu czy postawy. Parkinson w niektórych przypadkach może okazać się schorzeniem dziedzicznym. Przeprowadzone badania nad dziedziczeniem dolegliwości pokazują, że wśród chorych obecnych jest od 5 % do 35 % przypadków, które charakteryzują się widocznymi mutacjami genetycznymi. Warto również zaznaczyć, że w przypadku etiopatogenezy zwraca się sporą uwagę na przyczyny środowiskowe. Aby móc poprawić swoje rokowania, warto jak najszybciej dostrzec pierwsze objawy Parkinsona. Obejmują one pogorszenie sprawności, najczęściej po jednej stronie ciała, a także delikatne drżenie, z reguły jednostronne, które występuje w czasie, gdy chory nie zwraca uwagi na to, co się dzieje z dłońmi, a zanika w momencie skupienia uwagi na czynności wykonywanej dłonią. Uwzględnimy także spowolnienie, zaburzenia węchu czy uporczywe zaparcia.
Choroby u seniorów – nadciśnienie tętnicze
Już na samym początku warto zaznaczyć, że w przypadku osób w wieku 60-64 lat ciśnienie tętnicze krwi powinno wynosić około 134/87 mmHg. Natomiast w wieku starszym, u osób powyżej 80. roku życia – wartości do 140/90 mmHg. Jednak może się ono pojawić już za młodu i właśnie dlatego powinniśmy wiedzieć, czym jest oraz jak się objawia. Nadciśnienie tętnicze stanowi chorobę układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Jest to choroba przewlekła, która najczęściej towarzyszy do końca życia i najczęściej ma charakter samoistny (czyli pierwotny). Oznacza to, że nie da się ustalić bezpośredniej przyczyny. Zdecydowana większość chorych boryka się z takimi objawami, jak pulsujące bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, męczliwość czy zaburzenia snu. U osób starszych nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu poważnych powikłań, które mogą wymagać hospitalizacji. Obejmują to choroby wieńcowe, niewydolność serca lub nerek, a także udar mózgu.
Nie ma skutecznej metody na zatrzymanie starzenia się organizmu, jednak jesteśmy w stanie spowolnić ten proces oraz zmniejszyć towarzyszące mu dolegliwości. Stawiamy tutaj na edukację seniora, a także wsparcie – zarówno społeczne, jak i finansowe. Ważne są także regularne wizyty u lekarza oraz ciągła kontrola stanu zdrowia. Poprzez połączenie farmakoterapii z zaangażowaniem osoby starszej. Jesteśmy w stanie podnieść jakość życia seniora.
Przeczytaj także: Schorzenia kręgosłupa – czy materac może przynieść ulgę w bólu?