Powroty nigdy nie są łatwe. Po tym, jak zrobiliśmy sobie długą przerwę od ćwiczeń, powrót do regularnych treningów może być wyzwaniem. Pomyślmy sobie o tym, że tak jak my potrzebujemy czasu, aby na nowo się do wszystkiego przyzwyczaić, tak samo nasz organizm tego wymaga. Sprawdź, jak bezpiecznie wrócić do ćwiczeń po długiej przerwie!

Powrót do ćwiczeń po przerwie

Nikt nie lubi zaczynać rzeczy od nowa, szczególnie wtedy, gdy wcześniej włożyliśmy sporo wysiłku. Powrót do ćwiczeń po długiej przerwie trochę tak wygląda. Kiedy rezygnujemy z regularnych treningów, nasza kondycja spada. Stajemy się mniej wytrzymali w porównaniu z tym, co było kiedyś. Dlatego, gdy podejmiemy decyzję o tym, że chcemy na nowo zacząć uprawiać aktywność fizyczną, nie możemy od razu postawić na te same ćwiczenia, które wykonywaliśmy kiedyś. Powinniśmy wracać stopniowo i bez pośpiechu. Miejmy na uwadze to, że powrót po przerwie to proces – wymaga on trochę czasu. Będzie to zależało od tego, jak długa była nasza przerwa. Jeśli zrezygnowaliśmy z ćwiczeń na tydzień lub mniej, bardzo szybko uda nam się osiągnąć dawną formę. Na 2 tygodnie bez ćwiczeń będziemy potrzebowali tyle samo czasu, aby dojść do siebie. Kiedy jednak przerwa trwała znacznie dłużej, wtedy na regenerację i powrót będziemy musieli poświęcić więcej czasu.

Powrót do ćwiczeń po chorobie

Jak wrócić do ćwiczeń po długiej przerwie?Aktywność fizyczna jest dobra dla naszego organizmu. Jeśli jednak akurat przeszliśmy przez chorobę, powinniśmy dopasować jej ilość i intensywność do aktualnego stanu. Wszystko zależy od tego, z jaką dolegliwością się zmagaliśmy. Jeśli to było zwykłe przeziębienie, wrócimy do formy bez problemu. Kiedy jednak chorowaliśmy na coś poważniejszego i długo leżeliśmy w łóżku, wtedy musimy uważać. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto skontaktować się z lekarzem i zapytać się, czy rzeczywiście możemy sobie na to pozwolić. Możemy też zrobić badania krwi, dzięki którym upewnimy się, czy wszystko w porządku. Kiedy zyskamy taką pewność, możemy zacząć wracać do ćwiczeń. Powinniśmy być jednak szczególnie ostrożni i wyczuleni na nasze samopoczucie.

Nie zapominaj o regeneracji

Jeśli mieliśmy długą przerwę od treningów, może się okazać, że ćwiczenia, które wcześniej wykonywaliśmy bez problemu, teraz sprawiają nam trudność. Będą wymagać od nas większego wysiłku i zaangażowania. Na skutek tego szybciej możemy się męczyć. Z tego względu tak ważne jest, aby na początku zmniejszyć długość i intensywność treningów. Po powrocie powinniśmy zadbać też o to, aby dużo odpoczywać. Na pierwszych zajęciach aktywność fizyczna może być bardziej obciążająca dla naszego ciała. Dlatego będzie wymagało więcej czasu na regenerację. Pozwólmy sobie na to, ponieważ to sprawi, że będziemy się o wiele lepiej czuli. We wszystkim potrzebna jest równowaga. Jeśli ćwiczymy, musimy też znaleźć czas na to, aby wypocząć. To niezbędne, gdyż to dzięki regeneracji nasz organizm może szybciej się zregenerować. Dzięki niej możemy też rozluźnić mięśnie i uniknąć nieprzyjemnych zakwasów. Jednym z najlepszych sposobów na regenerację jest sen. Kiedy śpimy, nasz organizm dochodzi do siebie po całym dniu i się odnawia. Dzięki temu rano możemy obudzić się wypoczęci i pełni energii. Możemy zapewnić sobie jakościowy, komfortowy wypoczynek poprzez zainwestowanie w solidny materac. Gdzie taki znajdziemy? Sprawdźmy strony internetowe, które oferują artykuły sprawdzonych producentów, takie jak abcsnu.pl. Ci, którzy preferują zobaczyć produkt przed jego zakupem, niech odwiedzą sklep stacjonarny Bytom.

Powrót do ćwiczeń po długiej przerwie może być trudny. Chcemy jak najszybciej wrócić do dawnej formy, ale nasze ciało nam na to nie pozwala. Zamiast się przemęczać, dajmy sobie czas na to, aby powoli wrócić do siebie. Wracajmy do kondycji stopniowo, aż w końcu znowu będziemy mogli cieszyć się świetną sprawnością!

Zacznij od zaplanowania treningu

Po długim czasie bez ćwiczeń możemy nawet nie wiedzieć, od czego zacząć. Trochę minie, zanim wyrobimy nową rutynę i przyzwyczajenia. Aby ułatwić sobie ten trudny początek, stwórzmy sobie plan treningu. Możemy zrobić to sami albo skorzystać z usług trenera personalnego, który dopasuje plan działań do naszego stanu i możliwości. Będzie to świetna wskazówka, dzięki której szybko wrócimy do normalności. Po około dwutygodniowej przerwie uważa się, że pierwsze pięć treningów powinno być lżejszych. Zaplanujmy je! Dzięki temu nie doprowadzimy do przetrenowania, które mogłoby być dla nas niebezpieczne.

Wracaj do formy stopniowo

Powrót do ćwiczeń po przerwie powinien być stopniowy. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę, ponieważ może to przynieść negatywne konsekwencje. Nawet jeśli marzymy o świetnej formie, spójrzmy realnie na aktualne możliwości naszego ciała. Dobrym sposobem na to, aby na nowo zacząć ćwiczyć, ale się nie przemęczyć, będzie skrócenie długości treningów. Zamiast godziny, poświęćmy na aktywność fizyczną od 20 do 35 minut. Na początek to w zupełności wystarczy. Nie będzie to zbyt intensywne dla naszego organizmu, ale jednocześnie pozwoli nam się wzmocnić. Z czasem będziemy mogli wydłużyć czas ćwiczeń. Pamiętajmy o tym, aby uważnie się obserwować i na podstawie tego podejmować decyzję. Bardzo ważne jest to, aby w trakcie treningów robić sobie przerwy. Nie starajmy się za wszelką cenę dokończyć ćwiczenia, jeśli nie mamy na to siły. Dajmy sobie przestrzeń na to, aby się zatrzymać i złapać oddech. Może nawet się okazać, że danego dnia nie będziemy w stanie wykonać żadnego ćwiczenia – to w zupełności w porządku. Odpuśćmy, a nazajutrz spróbujmy znowu. Chodzi o to, aby się nie poddawać i małymi krokami iść do przodu.

Odżywiaj się odpowiednio

Zdrowa i zróżnicowana dieta jest niezwykle istotna w życiu tych osób, które regularnie ćwiczą. Muszą się bowiem odpowiednio odżywiać, aby mieć siłę do trenowania. Jedzmy pełnowartościowe posiłki, które dostarczą nam wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Uwzględnijmy szczególnie takie produkty, które zapewnią nam węglowodany i białko. Dzięki nim będziemy mieć energię. Zdrowe odżywianie będzie szczególnie ważne wtedy, gdy wracamy do ćwiczeń po chorobie. Spożywając jedzenie bogate w witaminy, będziemy mogli poprawić naszą odporność i szybciej wrócić do siebie. Aby przyspieszyć ten proces, możemy zaopatrzyć się w różne suplementy.

Przeczytaj także: Łóżko – pierwszy wybór