Miejskie ogrodnictwo staje się coraz bardziej popularnym sposobem na wprowadzenie natury do naszego codziennego życia, zwłaszcza w zatłoczonych miastach, gdzie dostęp do dużych ogrodów jest ograniczony. Co ciekawe, uprawa roślin na balkonie to nie tylko sposób na piękne otoczenie, ale także doskonała forma relaksu i odskocznia od miejskiego zgiełku. Zorganizowanie małego zielonego zakątka w bloku może wydawać się wyzwaniem – a oto kilka rad, które z pewnością nam pomogą! A dodatkowo dzięki nim uzyskamy najlepszy efekt!

Najlepsze miejsce na balkonie – gdzie go szukać?

Nie ma co ukrywać – miejskie ogrodnictwo to doskonały sposób na wprowadzenie zieleni do swojego życia, nawet w ograniczonej przestrzeni, jaką oferuje balkon. Z uwagi na to, pierwszym krokiem jest znalezienie miejsca gwarantującego roślinom optymalne warunki do wzrostu. Jak to wygląda w praktyce? BalkonyMiejskie ogrodnictwo: jak zacząć uprawiać rośliny na balkonie? skierowane na południe będą miały dużo światła słonecznego przez większą część dnia, co jest idealne dla większości roślin, ale może wymagać częstszego podlewania oraz ochrony przed intensywnym słońcem. Z kolei te znajdujące się na północy są zdecydowanie bardziej zacienione, przez co lepiej sprawdzą się tam gatunki cieniolubne. Dostęp słońca to nie jedyny aspekt, który jest potrzeby do znalezienie idealnego miejsca na ich uprawę. Oprócz tego dobrze jest także rozważyć ochronę przed wiatrem – zwłaszcza w wysokim budynku. Wówczas warto zainwestować w osłony balkonowe lub umieścić rośliny w miejscach osłoniętych, aby zapobiec ich uszkodzeniom. Możemy również rozważyć ich ustawienie w pobliżu ścian budynku, które mogą chronić je przed silnymi podmuchami.

Nie każda roślina będzie dobra – jak je wybrać?

Miejsce wybrane? Jeśli tak, to wstrzymajmy się chwilę z wycieczką do sklepu, bo nie każda roślina może się tam sprawdzić. Zanim coś kupimy, to warto sprawdzić, jakie gatunki będą tam faktycznie rosły – w końcu nie każda roślina lubi zbyt dużą lub małą ilość słońca. Oprócz tego początkującym ogrodnikom miejskim często poleca się rośliny łatwe w uprawie, takie jak zioła (np. bazylia, mięta, oregano), które nie tylko dodadzą uroku balkonu, ale także wzbogacą kuchnię o świeże przyprawy. Warzywa, takie jak pomidory koktajlowe, sałata czy papryka, również świetnie sprawdzają się na balkonach, ponieważ nie wymagają dużo miejsca, a ich uprawa jest stosunkowo prosta. A co, jeśli wolimy rośliny ozdobę? Wówczas dobrze jest postawić na pelargonie, surfinie czy lawendę, które dobrze znoszą słońce i wprowadzają kolor do przestrzeni. Dla balkonów bardziej zacienionych doskonałym wyborem będą paprocie, bluszcz czy hosty, które dobrze radzą sobie przy mniejszej ilości światła.

Dobry plan to podstawa – w jaki sposób efektywnie zagospodarować balkon?

Uprawa roślin na balkonie wymaga przemyślanego planowania przestrzeni. W końcu nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć zieloną oazę, jeśli odpowiednio zagospodarujemy dostępne miejsce. Wiele opcji dają nam pionowe przestrzenie, do których zaliczają się:

  • półki montowane na dostępnej ścianie,
  • wiszące donice,
  • kratki lub specjalne stelaże np. na pnącza.

Warto także rozważyć użycie skrzyni na rośliny, które nie tylko pełnią funkcję donic, ale również mogą być używane jako siedziska czy stoły. Tego typu meble wielofunkcyjne idealnie sprawdzają się na balkonach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie mobilnych donic na kółkach, które można łatwo przestawiać, dostosowując układ roślin do zmieniających się warunków pogodowych.

O roślinach trzeba pamiętać – na czym polega odpowiednia pielęgnacja?

Rośliny na balkonie, podobnie jak te w ogrodzie, wymagają systematycznego podlewania, nawożenia oraz przycinania. Warto pamiętać, że zasadzone przez nas gatunki w donicach mają ograniczony dostęp do składników odżywczych, dlatego regularne nawożenie jest kluczowe. Najlepiej wybierać te organiczne, które dostarczą im niezbędnych minerałów, jednocześnie nie szkodząc środowisku. Jeśli chodzi o podlewanie, to powinni być ono dostosowane do potrzeb poszczególnych roślin. Niektóre z nich, jak chociażby sukulenty, nie wymagają dużej ilości wody, podczas gdy np. pomidory, potrzebują regularnego dostępu do niej, zwłaszcza w gorące, letnie dni. Aby zapobiec przelaniu roślin, warto zainwestować w donice z drenażem, które odprowadzą nadmiar wody. Nie można również zapominać o ochronie przed szkodnikami! Mimo że balkon jest mniej narażony na ich ataki, to nie zaszkodzi nam regularnie sprawdzać je pod kątem ewentualnych zagrożeń, takich jak mszyce czy przędziorki.

Wypoczynek na balkonie – jak stworzyć strefę relaksu?

Po ciężkiej pracy przy pielęgnacji roślin bez dwóch zdań należy nam się zasłużona przerwa – najlepiej na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknych, wyhodowanych przez nas roślin. Oznacza to, że nie może zabraknąć również miejsca do odpoczynku na balkonie. Pozwoli ono w pełni cieszyć się efektem wykonanej pracy jednak, aby było to możliwe, to musimy wybrać odpowiednie meble. Wygodne krzesła, leżaki lub hamak z pewnością pozwolą na całkowite odprężenie się. Zdarza się również, że po pracowitym dniu marzy nam się tylko drzemka. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sypialni, a następnie położenie na komfortowym łóżku. Aby gwarantowało ono najlepsze warunki, to powinno składać się z dopasowanego do nas podłoża do spania, do którego zaliczają się, chociażby materace 140×190 cm. Wysokiej jakości modele znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, oferujących różnego rodzaju produkty. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na modele Fit.4.Sleep wyróżniające się jakością wykonania oraz unikalnymi komponentami! Jeśli natomiast chcemy się tylko zrelaksować na balkonie, to warto dodatkowo zadbać o:

  • oświetlenie,
  • miękkie poduszki,
  • ciepły koc.

Ich obecność uczyni to miejsce jeszcze bardziej przytulnym. W miastach takich jak Bytom, gdzie dostęp do dużych ogrodów jest ograniczony, dobrze zaaranżowany balkon może stać się prywatną oazą spokoju.

Miejskie ogrodnictwo na balkonie to doskonały sposób na wprowadzenie zieleni do swojego życia, a także stworzenie prywatnej oazy w miejskim zgiełku. Dzięki odpowiedniemu planowaniu oraz właściwej pielęgnacji nawet mała przestrzeń może stać się miejscem pełnym roślin, które będą cieszyć oczy każdego dnia!

Przeczytaj także: Materace antybakteryjne – jak działają?