Najczęściej zimą i jesienią zmagamy się z nadmiernym wychłodzeniem ciała, zwłaszcza po powrocie z dworu do domu. Wówczas wielu z nas szuka alternatywnych źródeł ciepła, dzięki którym może się rozgrzać. Może to być ciepły napój, kominek czy koc. Ostatni wariant staje się coraz bardziej popularny z uwagi na wiele funkcji i liczne modele dostępne na rynku.

Jakie czynniki decydują o wyborze koca do sypialni? 

Mówiąc o wyposażeniu sypialni, najczęściej skupiamy się na łóżku, a konkretnie materacu. Nic dziwnego, jest to produkt, który w znaczący sposób wpływa na zdrowy sen. Poprzez swoje unikalne właściwości odpowiada za niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Jednak mało kto wie, że koc do sypialni pełni również ważną funkcję. W pomieszczeniu tym możemy spędzać czas na czytaniu książki, oglądaniu telewizji czy innych relaksujących czynnościach. W chłodne wieczory może nam brakować dodatkowego źródła ciepła, gdyż, można go położyć pod prześcieradłem lub na kołdrze. A jakie czynniki decydują o jego wyborze oraz jakie jeszcze funkcje może pełnić w sypialni?

Rodzaj materiału

Koc do sypialni - jak wybrać najlepszy?Niezaprzeczalnie – w wielu właściwościach koca decyduje rodzaj materiału. Na rynku mamy dostęp do wielu wyrobów wykonanych z różnych materiałów, co oznacza, że różnią się one ceną oraz jakością. Do najpopularniejszych modelu zimowych zaliczane są koce wełniane, które przepuszczają powietrze i pochłaniają wilgoć. Nie gniotą się i są odporne na zabrudzenia. Jednak najchętniej wybiera się modele bawełniane, które są delikatne, miłe w dotyku i dość ciepłe na chłodne wieczory. Produkt ten jest naturalny, przez co dobrze przepuszcza powietrze i nie uczula. W wielu sklepach znajdziemy także koce wykonane z materiału syntetycznego, np. akrylu, nylonu czy poliestru, przez co są trwałe, miłe w dotyku i odporne na uszkodzenia.

Gramatura

Wbrew pozorom, gramatura to jedna z ważniejszych kwestii, która wpływa na wybór koca. Niezależnie od roli, jaką ma pełnić, zazwyczaj i tak narzucamy go na ramiona, chcąc zapewnić sobie dodatkowe źródło ciepła. Zatem koc do sypialni powinien mieć odpowiednią gramaturę, czyli masę materiału lub tkaniny przypadającą na 1 metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym cięższy i grubszy koc, przez co lepiej sprawdza się w chłodne wieczory. Jeśli natomiast szukamy produktów cieńszych, którymi możemy sobie okryć ramiona, to warto postawić na modele o niższej gramaturze. Wówczas są cieńsze i lżejsze, przez co nie grzeją tak mocno.

Rozmiar

Nie bez znaczenia jest również rozmiar koca, jaki kupujemy. Kwestia ta powinna być odpowiednio dopasowana od naszych osobistych potrzeb i preferencji, a także funkcji, jaką dany koc ma pełnić. Szukając narzuty na sofę, należy uwzględnić jej długość i szerokość, natomiast, jeśli sami chcemy się nim okryć, to warto uwzględnić swój wzrost oraz właściwą szerokość. Jest to ważne, gdyż zbyt mały koc nie będzie mógł nas właściwe ogrzać, a zbyt duży – będzie się plątał i zsuwał na podłogę.

Czy fason koca ma znaczenie? 

Praktycznie w każdym sklepie możemy znaleźć koc, który w mniejszy lub większy sposób różni się od tych dostępnych w innych sklepach. Wpływają na to nie tylko powyższe czynniki, ale także kwestie estetyczne. Obejmują one styl, sposób wykończenia oraz często rodzaj barwienia. Wielu z nas zastanawia się – czy fason koca faktycznie ma znaczenie. Jak się okazuje – tak, jeśli koc ma pełnić funkcję narzuty. Wówczas może podkreślić aranżację wnętrza lub nadać mu charakteru. Jeśli natomiast ma jedynie służyć do ogrzania naszego ciała, to warto postawić na taki, który nam się po prostu podoba.

Dlaczego koc sprawdzi się również w salonie?

Rolą koca w sypialni jest przede wszystkim zapewnienie nam ciepła w czasie relaksu. Jednak często wiele osób kładzie go pod prześcieradło lub na kołdrę, w celu zapewnienia sobie dodatkowego źródła ciepła. Sprawdza się to zwłaszcza w zimowe i jesienne noce, kiedy na dworze jest zimno, a w sypialni niekoniecznie chcemy tak wysoką temperaturę, jak w innych pomieszczeniach. Jednak koc sprawdzi się równie dobrze w salonie, zarówno jako narzuta, jak i świetny dodatek do aranżacji. Jak się okazuje – podkreśla on wnętrze na podobnej zasadzie jak obrazy, świece zapachowe czy drewniane stojaki na wino. Dodatkowo nadają domowego charakteru i, gdy tylko nam zimno, to możemy się nimi przykryć.

Można powiedzieć, że koc to podstawowy element każdego domu – w końcu ma wiele przydatnych funkcji. Pamiętajmy jednak, że może je pełnić tylko wtedy, gdy odpowiednio dopasowujemy go do potrzeb i preferencji użytkownika.

Przeczytaj także: