Zima to czas, w którym cera poddawana jest licznym wyzwaniom. Niska temperatura, śnieg i wiatr sprzyjają pękaniu naskórka, odwodnieniu i innym problemom o charakterze dermatologicznym. Na szczęście wystarczy sięgnąć po odpowiednie produkty i przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, aby cieszyć się gładką i zdrową skórą.

Zimowe wyzwania dla skóry

Zimowe warunki zdecydowanie nie sprzyjają skórze. Mroźny wiatr, śnieg i niskie temperatury są często odpowiedzialne za uciążliwe podrażnienia. Również ogrzewanie pomieszczeń ma wpływ na kondycję cery – wynika to z suchości powietrza. Spory problem stanowią zmiany temperatury. Powodują bowiem trwałe rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Jedną z przyczyn pogorszenia kondycji skóry zimą jest to, że w niskiej temperaturze obniżeniu ulega ilość wydzielanego sebum. Prowadzi to do zaburzenia bariery ochronnej, która ma postać płaszcza lipidowego. Jest on odpowiedzialny m.in. za elastyczność i odporność na czynniki zewnętrzne. Gdy nie funkcjonuje on prawidłowo, cera jest narażona na uszkodzenia.

Jak dbać o cerę zimą - przewodnik po pielęgnacjiWszystko to sprawia, że skóra w warunkach zimowych szybko się odwadnia, jest szorstka, ściągnięta i matowa. Czasem nawet swędzi i nieco się łuszczy. Warto pamiętać też, że dużo zależy od typu cery. Tłusta i mieszana nieco lepiej znosi zimowe trudności. Z kolei wrażliwa, naczynkowa i alergiczna potrzebują w tym sezonie szczególnej troski.

Nawilżenie to podstawa

Destrukcyjny wpływ na kondycję cery ma często powielany mit, który mówi, że kremów nawilżających nie należy stosować zimą, gdyż zawarta w nich woda może zamarzać. W rzeczywistości bezpośrednio po aplikacji produktu odparowuje, a nawodnienie jest szczególnie ważne, gdyż wspomniane wcześniej czynniki sprawiają, że wiele osób zmaga się z problemem suchości cery. Kremy nawilżające powinny w związku z tym stanowić podstawę pielęgnacji. Ważne jest to, aby nakładać je przynajmniej 15 minut przed wyjściem na zewnątrz. Dzięki temu woda zdąży w pełni odparować ze skóry, a preparat dobrze się wchłonie.

Jakie składniki pozwalają na szybkie i skuteczne nawodnienie cery? Doskonale sprawdzają się substancje typowo nawilżające, takie jak kolagen, betaina, mocznik i kwas hialuronowy. Jednak to nie wszystko! Na uwagę zasługują też różne wyciągi roślinne, a także oleje i masła. Kosmetyki produkowane z wykorzystaniem tych składników można obecnie znaleźć w drogeriach w praktycznie każdym mieście, takim jak Bytom.

Ochrona przeciwsłoneczna zimą

W społeczeństwie panuje silnie zakorzenione przekonanie, zgodnie z którym kremy przeciwsłoneczne powinny być stosowane jedynie w okresie letnim. Nic bardziej mylnego! Skórę należy zabezpieczać przed promieniowaniem przez cały rok, niezależnie od pogody. Promienie UVA i UVB docierają do nas każdego dnia, zarówno latem, jak i zimą. Szczególną uwagę na regularne aplikowanie kremu z filtrem SPF warto zwrócić w okresie, w którym mamy do czynienia ze śniegiem. Odbija on aż do 80% światła słonecznego UV. Co to oznacza? Promienie docierają do nas dwukrotnie, a ryzyko ich negatywnego wpływu na zdrowie skóry wzrasta.

A jaki produkt najlepiej wybrać na zimę? Dobrze sprawdzają się kremy o gęstej, treściwej konsystencji. Najbardziej uniwersalne są preparaty SPF 30. Gwarantowana przez nie ochrona niewiele różni się od tych z SPF 50, a z reguły są przyjemniejsze w aplikacji (nieco lżejsze, lepiej się wchłaniają). Jeśli dużo czasu spędzasz na dworze, pamiętaj o reaplikacji co 3-4 godziny. Tylko wtedy ochrona przeciwsłoneczna będzie rzeczywiście w pełni skuteczna.

Złuszczanie naskórka ma znaczenie

Wiele osób w okresie zimy pomija w swojej rutynie pielęgnacyjnej złuszczanie. Jest to jednak niezwykle ważny etap, o którym należy pamiętać. Regularne stosowanie peelingów nie tylko złuszcza martwy naskórek. Sprawia też, że skóra staje się gładka, a wszelkie składniki pochodzące z innych kosmetyków lepiej się wchłaniają.

Warto mieć na uwadze to, aby z ostrożnością podchodzić do gruboziarnistych peelingów. Gdy cera jest podrażniona, a zimowe warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na jej stan, poprzez tak drastyczne złuszczenie można jeszcze bardziej pogorszyć jej kondycję. Zdecydowanie lepszą opcję stanowią delikatne peelingi enzymatyczne. Również skutecznie usuną martwy naskórek, ale nie doprowadzą do powstania mechanicznych uszkodzeń.

Natłuszczenie cery zimą

Zmienne warunki atmosferyczne uszkadzają skórę. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, aby zimowa pielęgnacja uzupełniała skutecznie składniki brakujące w płaszczu hydrolipidowym. Zadaniem kosmetyków podczas tej pory roku jest stworzenie cienkiej warstwy, która będzie zapobiegała odparowywaniu wilgoci z naskórka, a przy okazji dostarczy mu lipidów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Doskonałą ochronę przed działaniem zimna i niekorzystnych czynników zewnętrznych zapewniają oleje roślinne (z migdałów czy awokado). Warto szukać ich w składzie kosmetyków. Cenne jest też masło shea, które ma silne działanie natłuszczające i wygładzające. Produkty na zimę często zawierają również emolienty. Mają one dość delikatne działanie i są bezpieczne dla alergików. Jednocześnie przyczyniają się do skutecznego funkcjonowania bariery hydrolipidowej. Doskonale sprawdzają się też woski (pszczeli, słonecznikowy, jojoba), a także kompleksy lipidowe.

Jak jeszcze można dbać o skórę zimą?

Na wygląd i kondycję skóry w sezonie zimowym wpływają też inne czynniki. Warto pamiętać przede wszystkim o diecie. Dobrze zbilansowane posiłki są podstawą dbania o cerę. Organizmowi należy dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna – najlepiej na świeżym powietrzu. Dotlenione ciało to także promienna skóra.

Niezwykle ważny dla zdrowia cery zimą jest sen. Nocna regeneracja to czas, w którym wytwarzane są duże ilości kolagenu, odpowiadającego za elastyczność skóry. Zaniedbanie wypoczynku sprawia, że cera zdecydowanie gorzej znosi zimowe warunki, szybciej się starzeje i łatwiej ulega rozmaitym chorobom. Dlatego warto zapewnić sobie odpowiednie warunki do snu i zainwestować w wygodny materac, np. jeden z dostępnych na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-90×200/.

Zima to czas, w którym skóra narażona jest na liczne wyzwania. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja jest w stanie widocznie poprawić jej kondycję. Stosuj się do podstawowych zasad i korzystaj z dobrze dobranych kosmetyków, a Twoja cera z pewnością Ci za to podziękuje!

Przeczytaj także: Czym są strefy komfortu w materacu?