Świeże i zdrowe warzywa zawsze pod ręką? Na pewno zgodzimy się z tym, że brzmi to kusząco! Możemy sobie to zapewnić, tworząc własny ogródek warzywny. Dowiedz się, od czego zacząć, a także jak pielęgnować rośliny, by szybko cieszyć się pysznymi i świeżymi warzywami!
Jakie warzywa wybrać?
Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć tworzenie własnego ogródku, jest wybór warzyw. To istotna kwestia, od której będzie zależeć to, czy nasza próba zakończy się sukcesem. Musimy wiedzieć, jakie rośliny można posadzić w swoim sąsiedztwie, aby ze sobą współgrały, a jakie należy trzymać od siebie z daleka, by nie wpływały negatywnie na rozwój innych roślin. Bardzo ważne jest też to, aby dopasować częstotliwość podlewania czy pielęgnacji do danego gatunku. Wtedy będziemy mogli liczyć na najlepsze efekty. Na początek dobrze wybrać warzywa łatwe w uprawie. Do ogródka możemy wprowadzić pomidory, fasolę, rzodkiewkę czy por. Jeśli chcemy spróbować siania warzyw w pojemnikach, wówczas powinniśmy postawić na czosnek, sałatę, cebulę, pomidorki koktajlowe bądź koperek i pietruszkę. Zwróćmy też uwagę na wielkość naszego ogródka – jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, zostańmy przy burakach, ziemniakach, marchewce, papryce czy fasolce szparagowej. Warzywa, które mają skłonność do rozrastania się, takie jak dynia czy cukinia, sprawdzą się w dużych, przestronnych ogrodach. Odpowiednia przestrzeń wpłynie korzystnie na ich rozwój.
Upewnijmy się też, że zdajemy sobie sprawę z indywidualnych wymagań poszczególnych warzyw. Przykładowo, fasolka szparagowa jak najbardziej sprawdzi się do uprawy dla osób początkujących, należy jednak pamiętać o tym, że nie przepada ona za mrozem. Z tego względu dobrze wysiać ją w momencie, w którym temperatura raczej nie spadnie już poniżej zera, jak na przykład połowa maja. Jeśli chcemy hodować ogórki, musimy przemyśleć i starannie przygotować ich miejsce rośnięcia – rośliny te nie lubią przesadzania. Kiedy zależy nam na szybkich efektach, postawmy na cebulkę – gdy posadzimy w ziemi dymki, bardzo szybko przemienią się w pyszny i świeży szczypiorek. Marchewka będzie dobrze rosła w pobliżu cebuli, grochu czy fasoli. Pomidor za to doceni towarzystwo sałaty, pietruszki i selera.
Jakie miejsce wybrać na ogródek warzywny?
Wiemy już, co możemy zasiać w naszym ogródku warzywnym. Teraz powinniśmy się zastanowić nad formą, jaką chcemy, aby miał. Zwróćmy też uwagę na to, jakie mamy możliwości – inne wykorzystamy w małym, skromnym ogródku, a inne w przestronnym ogrodzie. Wybierając miejsce na ogródek warzywny, pamiętajmy o tym, aby było ono z daleka od ruchliwej ulicy, od której mogłyby przenosić się zanieczyszczenia. Dobrze, aby ten punkt był odpowiednio nasłoneczniony i osłonięty od wiatru. Dopilnujmy też tego, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne drzewa i krzewy, które mogłyby rzucać niepotrzebny cień. Co więcej, upewnijmy się, że nasz ogródek jest w takiej przestrzeni, do której możemy łatwo doprowadzić wodę. Dzięki temu nie będziemy mieć kłopotu z systematycznym podlewaniem. Pamiętajmy również o tym, by gleba do ogródka warzywnego była żyzna, przepuszczalna i spulchniona. To, że mieszkamy w bloku lub po prostu nie mamy miejsca na własny ogródek, wcale nie oznacza, że nie możemy hodować własnych warzyw. Mieszkańcy blokowisk mogą zdecydować się na ogródek na balkonie, który też przyniesie świetne efekty. Będziemy do tego potrzebowali odpowiednich donic lub pudełek, w których będziemy mogli zasiać nasiona.
Jak dbać o ogródek warzywny?
Po wysianiu wybranych nasion nasza praca wcale się nie kończy. Czekając na plony, musimy dbać o regularne odchwaszczanie i pielęgnowanie ogródka. Kluczem będzie też systematyczne podlewanie. Możemy też użyć obornika lub kompostu, aby usprawnić rozwój roślin. Dobrze, abyśmy ponadto zapoznali się z zasadami płodozmianu. Chodzi w nim o nim, aby co roku nie sadzić danych warzyw na tych samych grządkach, tylko je zmieniać. Zaleca się odczekać kilka lat, zanim znowu wykorzystamy rośliny z tej samej rodziny co wcześniej. Dzięki temu wpłyniemy na lepszy wzrost roślin i bardziej obfite plony. Pomoże to również uniknąć różnych chorób. Nie zapominajmy też o tym, że warzywa należy sadzić na grządkach. Wskazane jest to, by były podsypane wyżej – w ten sposób nie będzie gromadziła się w nich woda.
Jak zabezpieczyć ogródek warzywny?
Starannie pielęgnowany ogródek warzywny stanie się czymś, z czego będziemy mogli być dumni. Na pewno nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji, w której nasze warzywa zostaną zniszczone. Jeśli jednak mamy psa, takiego ryzyko istnieje. Dlatego już na samym początku trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ogródka. W tym wypadku dobrze ustawić drewniany płotek, który odetnie tę część od reszty ogrodu. W ten sposób nasze rośliny będą bezpieczne.
Dlaczego warto mieć hobby takie jak ogrodnictwo?
Pielęgnowanie warzywnego ogródka, a także samo ogrodnictwo to wspaniały sposób, aby spędzić wolny czas. Takie zajęcia mogą przynieść nam wiele korzyści. Po pierwsze, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu możemy dotlenić nasz organizm, a także dostarczyć sobie cenną witaminę D. Badania wskazują, że przebywanie na zewnątrz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz nastrój. Ogrodnictwo jako hobby pomoże nam ponadto się zrelaksować. Będziemy mogli zapomnieć o obowiązkach czy zmartwieniach i po prostu skupić się na ulubionym zajęciu. Sprawi to, że będziemy czuli się o wiele spokojniejsi i wyciszeni. To też świetna alternatywa dla czasu spędzanego na telefonie. Poświęcając się swojej pasji, będziemy bardziej żyć tu i teraz. Nie ma wątpliwości, że w ten sposób będziemy mogli być bardziej wypoczęci i odprężeni. Wpłynie to korzystnie na nasz sen – wieczorem, kiedy będziemy chcieli zasnąć, łatwiej będzie nam się wyciszyć i rozluźnić. Aby jeszcze bardziej spotęgować ten efekt, zainwestujmy w jakościowy, solidny materac, który będzie do nas dobrze dopasowany. Idealny model możemy znaleźć zarówno w internecie, jak i w sklepie stacjonarnym Bytom.
Prowadzenie własnego ogródka warzywnego bez wątpienia przyniesie nam wiele satysfakcji. Dzięki temu zajęciu możemy wyhodować własne, świeże warzywa, które idealnie dopełnią nasze potrawy. Nauczymy się też prawidłowo pielęgnować rośliny, a także zyskamy ciekawe hobby, które pomoże nam się zrelaksować w ciągu dnia!