Ciężki dzień może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku czy formy pracy. Jedyną rzeczą, o jakiej człowiek wtedy marzy jest położenie się w cichej sypialni na wygodnym łóżku. Jednak czy jest ono wystarczająco wygodne? Istnieje sposób, dzięki któremu znacznie zwiększymy odczuwalny poziom komfortu – dopasowany do potrzeb użytkownika materac. Na rynku znajdziemy wiele modeli, w tym materace piankowe i lateksowe – czy spełnią one odpowiednio swoją rolę?

Materace piankowe – charakterystyka

W ostatnim czasie na popularności zyskały materace piankowe. Umożliwiło im to ich szerokie zastosowanie u licznej grupy odbiorców oraz ich niezwykłe właściwości, które wynikają z wypełnienia. Składa się ono z innowacyjnej pianki i sprawia, że materac do spania nabiera nowych cech. Wśród nich wymienić można:

  • lekkość,
  • odpowiednią twardość oraz elastyczność,
  • minimalny nacisk na ciało,
  • prawidłowe podparcie kręgosłupa,
  • przyjemne wrażenie otulenia,
  • odporność na odkształcenia.

Używane w materacach pianki mogą w różny sposób wpływać na odczuwalny komfort, np. pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę oraz nacisk ciała użytkownika, dopasowując się w sposób idealny do sylwetki użytkownika. Innym rodzajem pianki jest pianka wysokoelastyczna – nadaje ona odpowiedniej twardości oraz elastyczności materacowi. Stosuje się ją najczęściej jako piankę budującą większość lub nawet i cały wkład.

Materace lateksowe – charakterystyka

Czym charakteryzują się materace piankowe i lateksowe?Materace lateksowe zaliczane są do materacy piankowych z uwagi na podobieństwo odnośnie prawidłowego podparcia kręgosłupa oraz trwałości, jednak posiadają jedną, wyraźną różnicę – wkład. Zbudowany są na bazie naturalnego surowca, jakim jest mleczko kauczukowe, przez co posiadają właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Z uwagi na fakt cechy wspomagające zachowanie higieniczne środowisko snu, materace te polecane są szczególnie alergikom. Umożliwi im to komfortowy, zdrowy i przede wszystkim spokojny sen. Ponadto modele te cechują się także:

  • sprężystością,
  • wytrzymałością,
  • średnią twardością powierzchni,
  • elastycznością.

Materac piankowy czy lateksowy?

W dzisiejszych czasach istnieje szeroka oferta, w której znajdują się liczne materace do łóżka. Wybór tego prawidłowego może być ciężki, jednak jeśli pod uwagę zostaną wzięte czynniki takie jak waga, wzrost, preferowana twardość czy stan zdrowia, to podjęcie decyzji staje się prostsze. Szczególnie polecane są materace piankowe, na których prawidłowo wyśpi się większość osób. Ich jednym a wadą jest fakt, że dla osób preferujących bardziej twarde podłoże mogą być zbyt miękkie i otulające. Z drugiej strony jest materac lateksowy – niezwykle higieniczny produkt, jednak i on nie jest bez wad. Wkład bazujący na mleczku kauczukowym waży o wiele więcej, niż pianka oraz ma wyższą cenę. Decydując się na zakup materaca pod uwagę należy wziąć pozytywne, ale również i negatywne strony danego produktu.

Przeczytaj także: Materac kieszeniowy czy piankowy – jaki wybrać?